aromaterapi nedir

AROMATERAPİ NEDİR AROMATERAPİ İÇİN KULLANILACAK BİTKİ YAĞLARI NELERDİR
Aromaterapi ile tedavi ve rahatlama gibi terimleri uzmanlardan duyarız. Fakat aromaterapi nedir, nasıl uygulanır ve aromaterapik yağlar nelerdir biliyor muyuz acaba? Merak edenler ve öğrenmek isteyenler için araştırdık şimdi açıklayalım.

Aromaterapi Nedir:

Aromaterapi, bitkisel yağları masaj, buğu, kompres ve benzeri yöntemlerle vücuda nüfuz ettirerek ve bu yağların kimyasal bileşimleri ve sağladıkları enerjiden faydalanarak hastalıkların iyileşmesini temin eden ve birçok yönüyle sağlık ve güzelliği sağlayan tamamen doğal bir yöntem veya terapidir. Aromaterapi, gerek fiziksel problemlerin gerekse stres kaynaklı duygusal sorunların çözümü için destek sağlayan, zihin ile bedeni bir bütün olarak ele alan bir terapi yöntemidir. Uzmanlar tarafından pek çok tedaviyi destekleyici mahiyette önerilmektedir.

Aromaterapi Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir:

Aromaterapi özellikle stres kaynaklı sorunlar için çok faydalıdır. Hamilelik ile ilgili sorunlar ve kadın hastalıkları, solunum sistemi sorunları, kalp ve damar rahatsızlıkları,
sindirim sorunları, kas, kemik ve eklem sorunları, selülit ve çeşitli cilt problemleri için uygulanan tamamen doğal ve faydalı bir tedavi ve güzellik yöntemidir.

Aromaterapi Masajı Nasıl Yapılır:

Aromaterapi için kullanılan yöntemleri sıralayacak olursak; masaj, kompres, teneffüs,
banyo ve ortamın kokutulması şeklinde aromaterapi yöntemi uygulanır. Masaj yaparken dikkatli olunması gereken husus bu terapide kullanılacak yağların vücuda seri bir şekilde nüfuz ettiğidir. Eğer masaj zamana yayılarak ve dinlendirici bir şekilde uygulanırsa insanlar rahatlatılır ve böylece bitkisel öz yağlar sisteme daha çabuk girerek emilim gerçekleşir.

Aromaterapi İçin Kullanılabilecek Bitki Yağları:

* Limon yağı,
* Yasemin yağı,
* Lavanta yağı,
* Nane yağı,
* Adaçayı yağı,
* Defne uçucu yağı,
* Ardıç Yağı,
* Okaliptus aroması,
* Portakal yağı,
* Mersin yağı,
* Gül yağı,
* Bergamut yağı.

Aromaterapi Yağıları Nasıl kullanılır:

Yukarıda saydığımı bitki yağları aromaterapi için uygun olan yağlardır. Bu yağların hepsi yada istediğiniz birkaçı eşit oranlarda karıştırılır. Aromaterapi yöntemleri ile masaj, kompleks yada banyo olarak uygulanır. Aromaterapi yağların karıştırılıp, doğal bitkisel meteryallerin distilasyonuyla elde edilen uçucu yağların beden ve ruh sağlığında kullanılmasının bilim sanatı olarak tanımlanmasıdır.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *