aynısafa bitkisi

AYNISEFA BİTKİSİNİN FAYDALARI

Aynısafa (Calendula officinalis), altıncık, tıbbi öküzgözü, nergis , portakal nergisi ve tıbbi nergis olarak da anılır ve sokak çiçekçileri onu susi adı ile de tanırlar. Nergis aynı zamanda bir bahçe çiçeğidir. 50 cm kadar uzar, çiçek renkleri sarıdan portakal rengine kadar değişir, sapı ve yaprakları etlidir ve tutulduğunda, sanki yapışkanmış gibi hissedilir. Çiçeklerin bazıları yalın kat, bazıları kat kat dolu olur. Aynısafa, çiçekleri, yaprakları ve sapları ile toplanır ve kurutulur. Fakat, güneşin en yakıcı olduğu zamanda toplanması gerekir. Organik asitler, calendula-sapogenin, eterli yağ, saponinler, glikozitler, carotinoid, xantophyll, müsilaj ve flavonlar içerir.

Aynısefa Bitkisinin Faydaları:

* İltihap gidericidir,
* antibakteriyel özelliğe sahiptir,
* sıkıştırıcı,
* büzüştürücü,
* yara iyileştirici,
* mantar hastalığını iyileştirici,
* safra salgılarını artırıcı,
* kramp çözücü,
* lenf sistemini temizleyici,
* adet kanamalarını artırıcı özelliğe sahiptir.

Aynısefa Bitkisinin Kullanımı:
Çay Hazırlamak: Bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki (yaprak, sap ve çiçek), orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla demlenir, üstü kapalı olarak 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3 bardak çay yeterlidir. Dıştan kullanım için hazırlanan çay için 2-3 misli bitki kullanılmalıdır.

Oturma Banyosu: İki avuç dolusu taze veya 100 gr kurutulmuş bitki, geceden 2 litre suya yatırılır. Ertesi gün, kaynama derecesine kadar ısıtılır, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir.

Özsu Çıkarma:Yaprak, sap ve çiçekler iyice yıkanır, ince doğranır ve henüz nemliyken, mutfak robotunda suyu sıkılır.

Aynısefa Kreminin Merheminin Faydaları:
Lokal deri problemlerinin dıştan tedavisinde kullanılan en önemli bitkilerdendir. Sivilce, akne, yüzdeki kara lekelerin tedavisinde oldukça başarılıdır. Sedef ve sulu sedef, egzama tedavisinde destekleyici özelliğe sahiptir. Mantar hastalıklarında özellikle kaşıntılı ayak mantarına karşı kullanıldığında 2 hafta gibi kısa bir sürede hastalığı yok eder.

Aynısefa kreminin, merheminin etkileri:
İltihap giderici, antibakteriyel, yara iyileştirici, mantar hastalığını iyileştirici, kaşıntı giderici, kaşıntılı ayak mantarı ve tüm cilt sorunlarını giderici. Lokal deri problemlerinin dıştan tedavisinde kullanılan en önemli bitkilerdendir. Sivilce, akne, yüzdeki kara lekelerin tedavisinde oldukça başarılıdır. Sedef ve sulu sedef, egzama tedavisinde destekleyici özelliğe sahiptir.

Mantar hastalıklarında özellikle kaşıntılı ayak mantarına karşı kullanıldığında 2 hafta gibi kısa bir sürede hastalığı yok eder. Alerjik ve bakteriyel cilt kaşıntılarında vücudun her bölgesinde güvenle kullanılır ve kaşıntıları yok eder. Enfeksiyondan veya yaradan kaynaklanan tüm yüzeysel iltihaplanmalara karşı güvenle kullanılabilir. Tüm yüzeysel yaralara, kanamalara, eziklere, yanıklara ve güneş yanığına karşı kullanılabilir. Ağrıyan her bölge, kas ağrısı, eklem ağrısı, bel ağrısı, boyun ağrısı, varis ağrıları, kremle yapılan hafif masajlarla dindirilebilir.

Gerginlikler ve sertlikler sona erer. Çünkü krem yüzeysel sertlikleri yumuşattığı gibi kasları da derinlemesine yumuşatır. Yeni veya eski tüm yaraların tedavisinde AYNISEFA kremi başarılıdır. Ayrıca ameliyat yaralarının gerginliğini alır ve sağlıklı biçimde kapanmasını sağlar.

KULLANIMI:Sorunlu bölge temiz ve kuru haldeyken krem parmak uçları ile masaj yapılarak yedirilir.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *