bademcik için çözüm udihindi bitkisi

BADEMCİK İLTİHABINA KESİN ÇÖZÜM UD-İ HİNDİ BİTKİSİ NEDİR FAYDALARI NELERDİR NASIL KULLANILIR

Bir ziyaretçimizin bizimle paylaştığı bir bilgi sonucu araştırdığım ud-i hindi bitkisinin gerçekten çok faydalı olduğunu görerek araştırdım ve sizlerle paylaşmak istiyorum. Sitede paylaştığı bilgide ziyaretçimiz; sık tekrarlanan bademcik iltihabı sorununuz varsa toz haline getirilmiş udihindi bitkisini balla karıştırıp sabah akşam bir çay kaşığı emmeye devam edin 2 ay sonra bademciğin ne olduğunu unutursunuz diyor. Udihindi bitkisini bademcik için denediğini ve hiçbir yan etkisi olmayan bu bitkinin çok faydalı olacağını yazıyor. Şimdi ud-i hindi bitkisi nedir ve faydaları nelerdir açıklayalım.

Ud-i Hindi Nedir:

Ud-i Hindi Bitkisi Thymelaeaceae familyasındandır.Diğer İsimleri; Ödağacı, Hindistan ödağacı, Ud-i hindi, Kust-i bahri, Acıgıcı, Güneğik, Mavi sütleğen, Acımarul, Hindiba olarakta bilinir. En çok Hindistan’da yetişir ve kullanılır.

Ud-i Hindi Bileşimi:

Kökler inulin, intibin glikozu, fruktoz, levuloz, levulin, kolin, reçineler, sepi maddeler, albüminli maddeler vs. ihtiva eder.
Çiçekler cichorin glikozidi; yapraklar inulin; usaresi de acı maddeler laktusin, laktukopikrin, taraksasterol vs. ihtiva eder. Tohumlarda da inulin ve protakateşin aldehidleri bulunmuştur.

Ud-i Hindi Özellikleri :

Kokusu keskin, baharlı ve reçinemsidir. Ağacın odun kısmı dini törenlerde ve ayinlerde hoş kokusu nedeniyle kullanılır. Bitki etken maddeleri uçucu yağ ve rezin’ dir. Öd ağacı, Hindistan öd ağacı, Ud hindi, Kust-i bahri olarak da bilinir.

Ud-i Hindi Faydaları:

* Boğaz ağrısına iyi gelir,
* Bademcik iltihabına çok faydalıdır,
* Akciğer rahatsızlıkları için yararlıdır,
* İdrar tutukluğuna iyi gelir,
* balgam söktürücü olarak etkilidir,
* gut hastalığı,
* karaciğer ve safra kesesi ağrıları,
* kansızlık,
* karaciğer temizleyici,
* kaşıntı ve egzama,
* sarılık,
* gastrit,
* zorlukla işeme ve kan işeme,
* dalak hastalıkları,
* küçük çocuklarda solucan ve şerit,
* bronşit ve öksürük için de faydalıdır.
* Merkezi sinir sistemini sakinleştirici etkisi vardır.
* Mikropları öldürücü etkisi de vardır.

Ud-i Hindi Nasıl Kullanılır:

* Tütsü olarak ağaç kabuğu yakılarak kullanılır.
* Ud-i Hindi kaynatılarak elde edilen suyu gargara olarak kullanılır.
* Saplardan 2 çorba kaşığı veya 1 çorba kaşığı kök yarım litre suda 10 dakika kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.
* Salata gibi de yenir.
* Bademcik iltihabı için toz haline getirilmiş udihindi bitkisini balla karıştırıp sabah akşam bir çay kaşığı emmeye devam edilir.
* İslamiyetten önce Hz. Muhammed ud-i hindi’nin enfiye gibi buruna çekilerek veya buruna damlatılarak bademcik hastalıkları için kullanılmasını önermiştir.
www.kadinlariz.com

 


 

6 Comments

 • SiNA BAHARATCi VE ŞİFALI BİTKİLER
  07 Nisan 2012 | Permalink |

  sina baharataci SiNA BAHARATCi VE ŞİFALI BİTKİLER

 • Cemile
  24 Şubat 2017 | Permalink |

  Ne kadar süre udi hindiyi valla karıştırıp yidirdiğimizde çocuğumuz bademcik sorunu yaşamaz ve herhangi bir zararı varmıdır ben 1 aydır yediriyorum bademcikler iltaplanmıyor fakat bırakmayada korkuyorum tekrar şişer bademcikler diye…

 • Halît yuceay
  04 Ocak 2018 | Permalink |

  Merhabalar Cemil’e hanım udi hindi otu kürünün sonuçu ne oldu bilgi verir misiniz?

 • Elif
  24 Ocak 2018 | Permalink |

  Benim 9 yasinda oglum var dogdugundan beri kronik bademcik sikayetimiz vardi bi gun devlet hastanesinde cok caresiz kaldigim bir xamanda bir doktorun destekleyici olarak onerdigi udi hindi bitkisi sayeainde 1 yildir bademcik enfeksiyonu antibiyotikler igneler hayatimizdan gitti okadar ssaskin kaldimki bu duruma daha sonralari elimden geldigi kadar cevremde bunu paylastim hic bir yan etkisini girmedim 4 ay kullandim gecen kidin basinda o zamandan beri bademcik bizi birakti cok sukur herkese tavsiye ediyorum korkmayin

 • Elif
  24 Ocak 2018 | Permalink |

  Benim 9 yasinda oglum var dogdugundan beri kronik bademcik sikayetimiz vardi bi gun devlet hastanesinde cok caresiz kaldigim bir xamanda doktorun destekleyici olarak onerdigi udi hindi bitkisi sayeainde 1 yildir bademcik enfeksiyonu antibiyotikler igneler hayatimizdan gitti okadar ssaskin kaldimki bu duruma daha sonralari elimden geldigi kadar cevremde bunu paylastim hic bir yan etkisini girmedim 4 ay kullandim gecen kidin basinda o zamandan beri bademcik bizi birakti cok sukur herkese tavsiye ediyorum korkmayin

 • Sila
  07 Mayıs 2018 | Permalink |

  Elif hanim n kadar sure kullanmak gerekir İlk hastalik basladigi gibi kullanabilirmiyiz

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *