buğday çimi nasıl yapılır

BUĞDAY ÇİMİ NASIL ELDE EDİLİR BUĞDAY ÇİMİ NASIL ÇİMLENDİRİLİR

Buğday çimin kansere bile çare olabilecek bir mucize olduğunu açıklayan uzmanlar, buğday çimini evimizde bile yetiştirebileceğimizi açıklıyorlar. Buğday çimi bağışıklık sistemini güçlendiren ve insanları pekçok hastalığa karşı koruyan bir bitkidir. Buğday yetişirken topraktaki vitamin ve mineralleri kendinde toplayarak yendiğinde insana ulaştırıyor. Prof. Dr. Erkan Topuz buğday çimi nasıl yapılır ve nasıl çimelndirilir konularında bilgiler veriyor. Kanser uzmanı olarak tanınan Erkan Topuz buğday çiminin kanserden koruduğunu ve kansere çare olabileceğini söylüyor. Buğday çimini çok üretebilirseniz suyunu için. Azsa her gün koparıp salatanıza katın diyen Topuz, bakın buğday çimini nasıl yeiştirebileceğimizi nasıl açıklıyor.

Buğday Nasıl Yetiştirilir:

Buğday çimi yetiştirmek için öncelikle doğal, ilaçlanmamış buğday alın. Zirai buğdaylar zararlılara karşı ilaçlanmış olabileceği için dikkatli olun. Aşurelik buğday almayınız zira çimlenmeyecektir. Bir avuç buğdayı oda sıcaklığındaki içme suyu ile ıslatıp bir gece bekletin. Ertesi sabah şişen buğdayların suyunu süzüp genişçe bir tepsiye üst üste gelmeyecek şekilde yayın. Üzerini nemli bir bezle örtüp evin en sıcak ve karanlık yerine bırakın. Bez ve buğdaylar kurudukça nemlendirin. Buğdaylar 3-4 gün sonra filizlenmeye başlar. Filizleri 2 cm uzayınca dolaba alıp, her gün 1-2 kaşık salatalara katabilir, yoğurtla veya zeytinyağı, limon, nar ekşisi gibi karışımlarla tüketebilirsiniz. Çok dayanıklı olmadığı için azar azar çimlendirme yapılmalı.

Buğday çimi üretmek için de, yine bir gece suda beklemiş buğday tanelerini yayvan bir saksıya veya varsa bahçeye ekip üzerini toprakla örtün. Çimler 10-15 cm uzayınca 1 cm yukarıdan makasla kesin. Kestikçe uzayan çimlerden her gün salatanıza katın. Çok ektiyseniz mutfak robotundan geçirip suyunu çıkararak kullanın. Marketlerde satılan hazır çimler, büyümesini hızlandırmak için katkı maddesi katılabildiği için çok güvenli olmayabilir. Eğer imaknınız varsa ve buğday çimini yetiştirebildiyseniz, her gün iki bardak içebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz..www.kadinlariz.com
Prof.Dr. Erkan TOPUZ’a ulaşmak isterseniz etopuz@istanbul.edu.tr adresine yazabilirsiniz.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *