ginseng faydaları

KORE KIRMIZISI GİNSENG BİTKİSİNİN FAYDALARI
Ginseng’in botanik ismi olan “Panax”, Yunan dilinde tam iyileşme anlamına gelir. Ginseng, fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artıran bir bitkidir ve fiziksel ve mental (zihinsel) dayanıklılığı artırır. Ginseng’in çeşitleri bulunmakla beraber en etkili ve faydalı olanı Kore kırmızısı ginseng bitkisidir. Daha yararlı olmasının sebebi ise; diğer ginseng türlerine göre daha uzun sürede yetişmesidir. Ginseng toprağın altına kök salan bir bitkidir. Topraktaki tüm faydaları depolar. Bu nedenle uzun yıllarda yetişen Kore kırmızısı ginseng diğer türlerine göre daha faydalıdır.

Ginseng’ in Faydaları:
* Kalp, akciğer, sindirim sistemi organları, karaciğer ve böbrekler üzerinde oldukça etkili bir tonik etkisine sahiptir.

* Ruhsal düzeni sağlayıcı, korkuları giderici, gözlere parlaklık ve canlılık verici, zihni açıcı, anlayış yeteneğini, vücut enerjisini ve yaşam süresini artırıcı bir şifalı bitkidir.

* Yaşlanma etkilerini geciktirici anti-oksidant maddeler içermektedir.

* Erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testesteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (özellikle prostat büyümesine karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de bilinmektedir. Ginseng sayesinde çocuk sahibi olamayan aileler çocuk sahibi olmuştur.

* Karaciğeri, alkol tüketiminin, toksik (zehirli) maddelerin ve çeşitli hastalıkların etkisinden korumaktadır.

* Protein, nükleik asit sentezi, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını uyardığını göstermiştir.

* Karaciğer sağlığını toksik maddeleri hızla dışarıya atarak korumakta ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesini kolaylaştırmaktadır.

* Stresi azaltıcı ve hatta yok edici etkileri olduğu biliniyor.

* Zihni güçlendirmekte, radyasyon veya radyasyon (ışın) tedavisinin yol açtığı hücre tahribatını azaltabilmektedir. Bu yüzden radyasyon (ışın) tedavisi gören hastalar için de oldukça faydalıdır.

* Şeker hastalığının iyileşmesine yardımcı olabilir ve kandaki şeker, lipit ve kolesterol seviyesini düşürür.

* Tümör hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatabilir ve hatta engelleyebilir.

* Anemiye (kansızlık) karşı iyi gelir ve özellikle kanser hastalarında görülen kandaki bazı eksiklikleri giderebilir.

* Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp-damar sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır.

* İştah açar ve sindirimi kolaylaştırır. Fakat kilo aldırmaz.

Ginseng Kullanımı:
Ginseg bitkisinin pekçok firmanın sattığı tablet ve şurup şekşinde kürleri bulunur. Güvenilir bir kaynaktan almanızı tavsiye ederim. En şifalı olan ginseng kore kırmızısı ginsengtir. Çünkü daha uzun zamanda yetişir. Topraktaki bütün faydaları depolar. Bunun yanında kendiniz hazırlayıp kullanmak isterseniz, Ginsengin kökü günde bir kaç kez çiğnenir ya da 1-2 tatlı kaşığı ginseng tozu bir bardak suya konulup kaynayana kadar ısıtılır. Sonra ateş kısılarak 10 dakika boyunca ısıtılmaya devam edilir. Hazırlanan karışımda günde 3 kez 1 er bardak içilir.

Ginseng yan etkiler:
Ginseng bitkisinin bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak 3 yaşından küçük çocuklar ve organ bağışı yapan ve alan kişiler kullanmamalıdır. Birde ginseng bitkisini sabahları almanızı tavsiye ederim. Çünkü vücuda büyük bir enerji sağlıyor, bu nedenle gece içerseniz uyku problemi yaşayabilirsiniz.

 


 

One Comment

  • ginsengg
    07 Haziran 2011 | Permalink |

    Artık yediğimiz içtiğimiz besinlerde ginseng var bu bitkinin faydalarını saymakla bitiremeyiz cinsel yaşamda da etkisi var fakat yalnız başına ginseng pek etkili olmayabilir.Kullandığım bir ürün vardı adı “maxromen” onun içinde de ginseg vardı ama içerisinde başka bitkilerde vardı.İhitiyacı olanlara önerebileceğim bir ürün.Tamamen bitkisel ve hiç bir yan etkisi yok.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *