kafur nedir

KAFUR NEDİR FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR NASIL KULLANILIR

Kafur diğer ismi Camphre olan şifalı bir ağaçtır. Kâfur ağacı dedikleri bir ağaçtan çıkarılan özel kokulu bir maddedir. Bu ağaç, en ziyade, Japonya’da yetişmektedir. Kâfur, renksiz, şeffaf bir cisimdir. Lezzeti acımtrak ve yakıcıdır. Alkolde, etherde, yağlarda erir Gliserinde erimez.

Kafur Faydaları:

* Kâfur, beyine ve sinirlere uyandırıcı ve kuvvet verici bir tesir yapar.
* Vücuttaki kan dolaşımı kâfur sayesinde kuvvetlenir.
* Kâfur kalbin kuvvetini de arttırmaktadır.
* Kâfurlu yağ, hekimlikte kalbi ve damarları zayıflamış hastalara, deri altından şırınga edilmek suretiyle kullanılan şifalı bir ilâçtır.
* Kâfur aynı zamanda beyindeki teneffüs merkezlerini de uyandırıp kuvvetlendirdiğinden zatürree gibi akciğer hastalıklarında büyük faydası vardır.
* Öksürük, üşütme, bronşit, ve balgama karşı kullanılır.

Kafur Zararları:

Kafur yağı veya saf kafur sade olarak kulanmaz, şayet kulanılırsa yakıcı ve iltihap yapıcı özelikleri vardır. Fazla kullanımında şuur kaybı, dengesiz hareketler, tansiyon, titreme, bulantı, kusma, sara, üşüme, korku ve kulak çonlaması gibi durumlar hasıl olur.

Kafur Nasıl Kullanılır:

Kâfurlu yağı, bütün ateşli hastalarda doktorların sık kullandığı bir ilaçtır. Bu iş için kâfur % 10, % 20,% 25 oranlarında zeytinyağı ile karıştırılarak hazırlanır. Bir de 10 gram kâfurun 1 gram alkolde eritilmesiyle yapılan kâfurlu alkol vardır. Kâfurlu alkol deri üzerine sürüldüğü zaman deriyi kızartır. Oradan vücuda girerek sinirler üzerine tesir eder. Ağrıları teskin etmek hassasını gösterir. Onun içindir ki, bir çok romatizma ağrılarında kâfurlu alkol ile friksiyonlar yapmaktan büyük faydalar elde olunur.Kâfurlu alkol, ev eczanelerinde daima bulunan iyi bir ev ilâcıdır. Soğutucu ve iltihapları önleyici özeliğinden dolayı romatizma, kas ağrıları, burkulma, morarma ve ezilmeye karşı hariçen merhemi kulanılır.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *