kakao ve yağının faydaları

KAKAO VE KAKAO YAĞININ FAYDALARI NELERDİR NASIL KULLANILIR

Genellikle pasta yapımında kullandığımız bir baharat olan kakao, sağlığımıza sayısız faydaları olan bir şifa kaynağıdır. Kakao yağının da pekçok yararı vardır. Özellikle güzellik konusunda bayanların vazgeçilmezlerinden biridir kakao yağı. Kakao ve kako yağının faydalarını ve kullanımını açıklayalım.

Kakao Nedir:

Kakao hindbademi olarakta bilinen, İkiçenekliler familyasından, anavatanı tropik Amerika olan bir ağacın meyvesidir. Kakao ağacı 4-10 metre boyundadır. Yaprakları derimsidir. Çiçekleri her mevsimde açar. Meyvelerinin içinde kestane büyüklüğünde tohumları vardır. Tohumlarının içeriğinde teobromin denilen alkoloid vardır. Bu madde uyarıcıdır. Tohumlarından kakao yağı çıkarılır. Kozmetik sanayiide ve eczacılıkta fitil yapmakta kulanılır. Tohumlarının yağı alındıktan sonra elde edilen kakao tozuna çikolata denir. Kalori değeri yüksek bir besin olan kakao protein ve karbonhidrat açısından zengindir.

Kakaonun Faydaları:

* Uyarıcı etkisi ile yorgunluğu giderir ve vücuda dinçlik verir.
* Kalbi kuvvetlendirir.
* İştah açıcıdır.
* Hazmı kolaylaştırır ve idrar söktürür.
* Bağırsak ve idrar yolu spazmlarını çözer.
* Böbrek hastalıklarında faydalıdır; Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur.

Kakaonun Zararları:

Kakao fazla kullanıldığında, uyarıcı etkisi nedeniyle çarpıntı, baş ağrısı, terleme, titreme, depresyon, bağımlılık gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Kakao Yağının Faydaları:

* Kakao yağı, güneşin zararlı etkilerini azaltan güneş yağı etkisi ile cilt koruyucu olarak faydalıdır.
* Ayrıca, göğüs ucundaki çatlak ve yaraları yumuşatmakta ve basur şikâyetlerini azaltmakta etkilidir.
* Hamilelikte oluşan karın çatlaklarına da iyi gelir.

Kakao nasıl kullanılır:

Kakao, kahve gibi içecek olarak kullanılmasının yanında, özellikle çikolata ve pasta yapımında katkı maddesi olarak kullanılır. Ayrıca, kakaodan kakao yağı elde edilir. Kakao yağı cilt bakımında ve kozmetik sanayinde kullanılır.www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *