karabiber faydaları

KARABİBERİN FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR NASIL KULLANILIR

Yemeklerimizde lezzet verici baharat olarak kullandığımız karabiber, lezzetin yanı sıra insan sağlığı pekçok faydası olan bir baharattır. Hem leziz yemekler yaparken hemde sağlığımıza yatırım yaptığımız çoğumuz bilmeyiz aslında. Şimdi size mucize baharat karabiberin faydalarını açıklayalım.

Karabiber Nedir:

Karabiber; diğer ismi dar-i fülfül olan, İkiçenekliler sınıfının, karabibergiller familyasından, vatanı Doğu Hindistan olan, yaprak dökmeyen tırmanıcı bir bitkidir. Yaprakları yürek biçiminde ve damarlıdır. Çiçekleri sarkıktır. Meyveleri küçük, toparlak ve sapsızdır. Karabiber ağacının meyvesi olan biber tohumunun olgunlaşmadan toplanıp kurutulması ile elde edilen Karabiber Dünya’da en çok kullanılan baharatlardan biridir. Ülkemiz iklimi karabiber yetişmesi için uygun olmadığından ülkemizde yetişmez.

Karabiberin Faydaları:

* Sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışmasına yardımcı olarak hazmı kolaylaştırır.
* İdrar ve gaz söktürücü etkisi ile kabızlığı önlemede yararlıdır.
* İştah açıcıdır.
* Sindirim sistemindeki mikropları öldürür.
* Enerji verir.
* Cinsel gücü arttırır.
* Sinirleri kuvvetlendirir ve kansızlığa karşı faydalıdır.
* Şeker hastalığının ilerlemesini durdurur.

Karabiberin Zararları:

Damar sertliği, yüksek tansiyon, egzama, üremi, bağırsak iltihabı ve romatizmadan şikayet edenler, mümkün olduğu kadar az kullanmalıdırlar.

Karabiber Nasıl Kullanılır:

Karabiber toz halinde yemeklerde baharat olarak yemeğe lezzet ve koku katmak ve iştah açmak için kullanılır. Ayrıca, bal ve soğan ile birlikte macun yapılıp saç dökülen yere sürülerek saç dökülmesine karşı kullanılabilir. Netten faydalanarak www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *