kuşburnu bitkisi

KUŞBURNU BİTKİSİ VE FAYDALARI

Rosaceac (Gülgiller) familyasının Roba Diease alt familyası kapsamına giren Kuşburnu, çok yıllık bir bitkidir. Türkiye’de en yaygın yetişen çeşidi Rosa Canina’dır. Kuşburnu genel olarak Fruktus Rosae denilen gül meyvesidir.
Halk arasında: Yabangülü, Şillan, Deligül, Gülburnu, Gülelması olarak da bilinir. Çalı formundadır. Peyzaj açıdan hoş görünümlü, gülgillerden,ekonomik ömrü; 30-40 yıldır.

Yaşam süresi ise çok uzundur. Doğada 300 yıllık kuşburnu çalısı olduğundan bahsedilmektedir.

KUŞBURNU FAYDALARI:

Kuşburnu neye iyi gelir, kuşburnu bitkisi hangi hastalık için nasıl kullanılır, kuşburnu kürleri nelerdir açıklayalım.

-İdrar söktürücü: Kuşburnu meyvesi, ayrık otu köküyle karıştırılıp balla tatlandırılarak aç karnına birer su bardağı içilmeye devam edilir.

– Kan temizleyici: Kuşburnu, ada çayı, böğürtlen yaprağıyla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak soğuk olarak birer su bardağı içilmeye devam edilir.

– Böbrek kumları: Kuşburnu at kuyruğuyla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak aç karnına birer su bardağı içilmeye devam edilir.

– Yağlı yemek dokunanlara: Yağlı yemek dokunan karaciğer rahatsızları, yemekten bir saat önce kuşburnunu kaynatıp balla tatlandırarak birer su bardağı içmelidir.

– Bitkinlik: Kuşburnu kaynatılıp balla tatlandırılarak birer su bardağı içilmeye devam edilir.

– Yorgunluk: Kuşburnu kaynatılıp balla tatlandırılarak birer su bardağı içilmeye devam edilir.

– Yanık: Kuşburnu yaprakları ve çiçeği az suda kaynatılıp süzülür, balla krem yapılıp yanıklara sürülür.

– Yara: Kuşburnu yaprakları ve çiçek haşlanıp lapa olarak vurulur.

– Bere: Kuşburnu yaprakları ve çiçek haşlanıp lapa olarak vurulur.

– Grip: Kuşburnunda bol miktarda C vitamini olduğu için, vucudun direncini arttırır. Vucudu soğuktan mütevellid rahatsızlıklara karşı korur. Kaynatılıp balla tatlandırılarak birer su bardağı içilir.

– Basur ( hemoroid ): Yemeklerden yarım saat önce bir su bardağı kuş burnu çayı içilir yada marmelatı yenir.

KUŞBURNU ÇAYININ FAYDALARI:
-Kuşburnu, doğal C vitamini içeren kaynaklardan biridir.
-Solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığına karşı bedenin savunma sistemini güçlendirir.
-Mevsimlerin geçiş dönemlerinde iyi bir koruyucudur.
-Kuşburnunun içinde B1, B2, K, P vitaminleri, protein, mineraller, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve meyve asitleri vardır.
-Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı vücudun savunma sistemini güçlendirir.
-Kronik yorgunluğa karşı da kullanılır.
-Safra kesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında rahatlamayı sağlar.
-Yara iyileştirici ve kan temizleyici özelliği vardır.
-Enerji ve büyüme kapasitesi üzerinde olumlu etki gösterir. Vücudu yaşlanmanın, sigara ve alkolün etkilerinden korur. Aynı zamanda tansiyonu düzenler.

KUŞBURNU ÇAYI NASIL YAPILIR:

Kuşburnu çayı demlemeden önce kurutulmuş kuşburnu meyveleri yıkanır.

Sıcak suda haşlanır. Bu ilk kaynatma demleme değil, özsularını açmak için yumuşatmadır. Onun için dem de pek çıkmaz.
Sonra ıhlamur demler gibi kaynatılır, bekledikçe siyah çayda olduğu gibi zararlı maddeler ortaya çıkmaz. İstenildiğinde tüketilebilir. İstenilirse damak tadına göre bergamut, karanfil, tarçın gibi aromalarla da içilebilir. Ayva yaprağı yada elma kurusu gibi katkılar geleneksel kültürümüzde kuşburnu çayına katılmış ve yıllardır bir çok hastalığa şifa niyetine kullanılmaktadır. Ama en çok tüketilen, lezzeti ve şifa olan şüphesiz kuşburnu çayının kendisidir. C vitamini açısından oldukça zengindir.

 


 

One Comment

 • Mustafa ÇAM
  17 Nisan 2011 | Permalink |

  Merhaba;
  Kuşburnu denilince Rosa canina türünün meyveleri anlaşılır; Türkiye florasında bulunan tür, alttür ve tür melezlerinin sayısı kırkı geçer, tümüne de kuşburnu denilir. Rosa rugosa, Türkiye’ye ait bir tür değildir; Avrupa kaynaklıdır; çiçeklenme dönemi uzun, iklim istekleri fazladır. Çiçeklerinin tozlaşabilmesi için hava neminin yüksek olması gereklidir. Örneğin Orta Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde açan çiçeklerin büyük kısmı meyve oluşturur; Karadeniz’den aşağılara inildikçe havanın nispi nemi düşer, meyveye dönüşen çiçek sayısı azalır; Orta Anadolu’da (Eskişehir-Erzincan arası) Haziran ayı yağışlı geçerse yalnızca ilk açan birkaç çiçek meyve tutar; iklime aşırı bağımlılığından dolayı güvenilir bir meyve üretici tür değildir; meyvelerinde kuru madde düşük, su fazladır; kuru maddenin düşüklüğü meyve içeriğindeki C vitamini ve başta fosfor olmak üzere tüm minerallerin düşük olmasına nedendir.

  Bende ki Kuşburnu Rosa canina türü; seçilmiş bitkilerden üretildi; meyve uzun-silindirik; meyve eti kalın, çekirdek sayısı az; bitkide meyveler dışa dönük oluşmakta; meyve rengi ve olgunlaşması birörnek; 1 600 m ve daha yüksek rakımlardan toplanan tohumlardan üretildiği için Türkiye’nin her yerinde verim verir, yaşar. Kök boğazından sürgün verir. Çalısı büyük olmaz.

  Bende Rosa multiflora türü de var; klasik olarak gül anacı olarak kullanılan bir tür; kök boğazından sürgün vermediği için üstüne kuşburnu aşısı da yapılabilir; kaliteli meyve üretimi için bu yöntem daha uygundur; çalılaşma eğilimi ortadan kalkar; tesis, klasik meyve bahçesine daha çok benzer, idaresi-bakımı kolaydır. İsteyen herkese istenilen türden yetiştirilip dikime hazırlanır. Şu anda Beşbin Rosa canina + Beşbin Rosa multiflora hazır var. Mayıs ayında 40-50 bin Rosa canina fidem olacak.

  Mustafa ÇAM
  Sivrialan Köyü
  Şarkışla/SİVAS

  Tel: 0346 597 41 46
  Cep: 0532 558 30 26
  mustafacam959@gmail.com

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *