mersin bitkisinin faydaları

mersin bitkisinin faydalari

MERSİN OTU NEDİR MERSİN OTUNUN FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR MERSİN OTU NASIL KULLANILIR

Mersin Otu Nedir:

Mersin otu, asmar ismiyle de bilinen Mersingiller familyasından; daima yeşil çalı veya 2-5 metre boyunda bir ağaçcık olan bir bitkidir. Yaprakları deri gibi serttir. Çiçekleri beyazdır. Kokusu güzeldir. 100 kadar türü vardır. Yabani mersin Akdeniz çevresinde yetişir. Meyvesine de mersin denir. Küçüktür. Tatlı bahratlı ve kokuludur. Yenir. Yapraklarında ve çiçek dallarında reçine, tanen, sinaol, terpen, mirtol, pinen gibi maddeler vardır. Meyvelerinde ise uçucu yağ, şeker, sitrik asit bulunur.

Mersin Otu Faydaları:

* Mesane iltihaplarını giderir.
* Nezlede faydalıdır.
* Bronşitte faydalıdır.
* Akciğer iltihaplarında kullanılır.
* Bel soğukluğunda faydalıdır.
* İshali keser.
* Mide ağrılarını giderir.
* Egzamada faydalıdır.
* Saçları boyamakta kullanılır.

Mersin Otunun Zararları:

Mersin bitkisinin bilinen hiçbir zararı yoktur. Mersin otu çocuklar ve yaşlılar için de kullanılabilir, herhangi bir zararı yoktur.

Mersin Bitkisi Nasıl Kullanılır:

Mersin çayı için 1 litre kaynar suya 20-30 gram kurutulmuş yaprak ya da kurutulmuş meyve dökülür, 10-15 dakikalık demlenmeden sonra, yemeklerden önce günde iki kez birer bardak içilir. Yaprak çayı meyve çayına göre daha acıdır. Taze yaprakların ve genç dalların su buharıyla damıtılmasından mersin esansı elde edilir. 100 kg yapraktan 300 gram esans çıkar. Bunun bileşiminde monoterpenler, seskiterpenler, linalol, mirtenol gibi alkoller, esterler ve çeşitli aldehitler bulunur. Bu esans besin ve parfümeri sanayiinde kullanılır. Dışardan da cilde sürülür. Mersin esansı yatıştırıcı, kan dindirici, mikrop öldürücü özelliklerinden dolayı verem, bel soğukluğu, bronşit, şeker gibi hastalıklar için günde 10 damla alınır.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *