meyan kökü

MEYAN KÖKÜ BİTKİSİ FAYDALARI VE KULLANIMI
Meyan Kökü Nedir:
Sari-mavi veya kahverengi çiçekler açan, 0,4-2 m yüksekliginde, çok yıllık çalımsı bitkilere “meyan” denir. Yaprakları parçalı, yaprakçıklar 4-7 çiftlidir. Çiçekler başak seklinde durumlar yapar. Meyveleri düz ve salgı tüylüdür. Meyan bitkisinin 6 türü Türkiye’de yetişmektedir. Daha çok Güney, Orta ve Doğu Anadolu’da yaygınlık göstermektedir. Bir kısmının kökleri tatlı, bir kısmının ise acıdır.

Meyan kökü bitkisi faydaları:

*Göğüs hastalıklarında etkilidir : Göğsü yumuşatır, balgamı söktürür, ateşi düşürür, öksürüğü keser; nezle ve bronşitte iyileştiricidir. Solunum yollarında mukozayı korur, boğaz ağrılarına iyi gelir.
*Yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır.
*Özellikle çocuklar için hafif müshil etkisi vardır.
*Bedeni güçlendirici toniktir.
*Mide yanmaları, gastrit ve mide ülserlerinde iyileştirici etkiler yapar.
*Karın ağrılarını geçirir.
*İdrar söktürücüdür.
*Grip, nezle, anjin ve nefes darlığında faydalıdır.
*Öksürük ve balgam söktürür.
*Vücuda rahatlık verir.
*Yüksek tansiyonu düşürür.
*Mide – 12 parmak bağırsağı ülseri ve gastriti tedavi eder.
*İştah açar, hazmı kolaylaştırır.
*İnce bağırsak iltihaplarını giderir.
*Vücuda serinlik verir.
*Kabızlığı giderir.
*Fazlası tiryakilik yapar ve zararlı olur.

Meyan Kökü Kullanımı:
Meyan kökü çayı ve meyan kapsülleri şeklinde alınabilir. 100-520 miligramlık kapsülleri vardır.

Meyan çayı : Yarım kahve kaşığı kıyılmış meyan kökü üstüne bir fincan kaynar su döküldükten sonra 5 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Meyan balı : Meyan balı meyan köklerinin kaynar suyla karıştırılmasından sonra alçak basınçta yoğunlaştırılması yoluyla yapılır. Siyah renkte sert bir yapıdadır. Toz veya çubuk halde satılır.

Özelikle güney illerimizde meyan şerbeti kullanımı oldukça yaygındır.

Meyan kökü geleneksel Çin tıbbında da kullanılan bir bitkidir. Meyan ekstresi Avrupa ve Amerikada da eczanelerde satılmaktadır.

Meyan Kökü Şerbeti:
Özellikle Adana’da çok yaygın olan bu şerbetin bir diğer (yöresel) ismi de “aşlama” yada “haşlama” olup; hafif şekerli ve kendine has (coca-cola’yı andıran) tadı ile, yörede, bilhassa yazın çok revaçta olan, sağlık açısından da faydaları kanıtlanmış bir içecektir.

Malzemeler : 1 kök meyan kökü (1 avuç dolusu) , 5 litre kadar su.

Yapılışı : 1 avuç dolusu ezilmiş meyan kökü alınır. Derin bir tencereye konur. Üzerine bol su konur. (Yaklaşık 1 avuç dolusu meyan kökü için 5 litre) Birkaç saat, – tortusu dibe çökene ve meyan kökü, kendine has koyu rengini ve tadını suya bırakana kadar- bekletilir.

Dikkatlice tel süzgeçten geçirilir. Meyan şerbetinin berrak ve tortusuz olması için, tekrar bir müddet daha dinlendirilir. Temiz bir çift kat tülbentten süzülerek sürahiye veya şişelere aktarılır. Şerbetin tadı kontrol edilir. Gerekirse, tekrar süzülerek, bir sürahiden diğerine boşaltılır ve eğer kıvamı da koyu ise, acılığını gidermek ve tadını ayarlamak amacıyla, yeteri kadar su eklenir.

Dikkat edilmesi gereken nokta ; meyan şerbetinin dibine tortular birikeceği için, şerbetin dibindeki kısmı, yaklaşık 2 parmak kadar bırakmaktır. Aksi takdirde şerbet bulanık olur. (Şerbetin dibindeki tortulu kısmı ve ıslanmış meyan kökü atılır.

Soğutularak servise sunulur. Arzuya göre birkaç karanfil, çubuk tarçın eklenebilir ise de, orijinal meyan şerbeti sade olarak hazırlanır.

Meyan Kökünün Yan Etkileri:
Meyan kökünün faydaları meyan kökünün kullanımı nın bilinçli şekilde uygulanmasından geçiyor.

Sürekli ve yüksek miktarda alımından kaçınılmalıdır. Altı haftadan daha uzun bir süre yüksek miktarda alımı toksik etkiye neden olabilir. Kullandıktan sonra 3 hafta ara verilmesi tavsiye edilmektedir.

Günlük en yüksek doz -600 mg glisirizin- aşılmamalıdır.

Meyan kökü kullanımı potasyum kaybına yol açabileceği için potasyum içeren yiyecekler de alınmalıdır.

Yüksek tansiyona sebep olabilir. Tansiyon ilacı kullananlar aynı anda meyan kökü kullanmamalıdır.

Kalp hastalarının kullandığı ilaç olan Digoxin alanlar meyan otu kullanmamalıdır.

Vücutta sıvı birikmesine yol açabilir.

Böbrek rahatsızlığı bulunanlar kullanmamalıdır.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *