mucize bitki kekik sağlık deposu

KEKİĞİN FAYDALARI NELERDİR KEKİK ÇAYI NASIL YAPILIR

* Kekik, mikrop öldürücü özelliği ile enfeksiyonlu hastalıklara faydalıdır. Grip,nezle,faranşit, boğaz ağrıları, boğmaca hastalıklarına iyi gelir.

* Kas ağrılarına çok faydalıdır.

* Vücutta hücre koruma sistemlerini geliştirir.Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.(yeni doğan bebekler için çok yararlıdır)

* Kan dolaşım bozukluğunu düzenler.

* Ağız yaralarını geçirmeye birebirdir.

* Vücutta bakterilerin oluşmasını önler.

* İç organları temizler, düzenli çalışmasına yardımcı olur.

* Cüzzam, felç ,sara ve sinir hastalıklarına iyi gelir.

* Kekik çayı alkolikler ve sigara içenler içinde çok faydalı bir koruyucudur.

* Zayıf ve solgun Çocuklara kekik banyosu yaptırılabilir, yetişkinlerde banyosunu yapabilirler, Kekik banyosu veya çayı rahat uyutur.

* Kekik iştah açıcıdır.

* Akciğer ve bronşlar, mide ve bağırsaklar, kekiğin başlıca kullanım alanlarıdır. Bitkinin önemli etken maddesi olan eterli uçucu yağlar kana karışıp,bronşiyal kasları etkileyerek, krampları çözer. Aynı zamanda o bölgelerde bakteri oluşumunu önler.Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında çayı çok etkilidir.

* Vücudumuzda kapalı damarları acar.

* Kekik çayı ile ayrıca adet kanamaları dengelenebilir, adet zamanlarındaki kramplı ağrılar geçiştirilir.

* Sindirimi kolaylaştırır.

* Her ameliyattan doğum dahil önce ve sonra (nekahat dönemi) devamlı cay gibi içilmesi hastanın cabuk iyilşemesine ve vücuda verilen ilaçların yan etkisini dışarı atmasına vesile olur.İlaçların yan etkisinden dolayı böbrek hastası olmayı önler…

* Kekik zihni açar.

* Rahtalatır,dinlendirir,sakinleştirir. Stresi azaltır ve iyi hissettirir.

* Günde 2 su bardağı sıcak Kekik çayı yaşlılığı geciktirmekte, tümör oluşumunu engellemekte, antiseptik özelliğinden dolayı dış etkenlere karşı koruyucu ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlar.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır:

Kaynar suyun içerisine 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik atın ve 5-10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Kekik yapraklarının suyun içine inmesi için metal çay poşeti tellerinden kullanabilirsiniz. Otun besin değerlerini kaybetmemesi için su kaynarken atmayın. Sıcak içmeye çalışın.

Kekik Banyosu Nasıl Hazırlanır:

70-100 gr kurutulmuş kekik bir tülbentin içine gevşekçe bağlanarak 2-3 litre soğuk suya eklenir. Kaynama derecesine kadar ısıtıldıktan sonra (kaynatılmaz), üstü kapalı olarak 15 dakika demlendirilir. Tülbentteki posa iyice sıkıldıktan sonra sıcak banyo suyuna (Küvet) eklenir. Banyo suyu sıcaklığı 37-38 derece arasında olmalıdır ve banyo süresi 15-20 dakikayı aşmamalıdır. Bu süre boyunca küvet içerisinde oturularak yapılan banyodan sonra üşütülmemeli ve bir bornoza sarılınarak yatakta bir süre dinlenilmelidir.Kekeğin miktarını artırarak kovaylada yapabilirsiniz. Netten faydalanarak www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *