nane çayının faydaları

NANE ÇAYININ FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR NASIL DEMLENİR

Nane bitki olarak çok yararlı bir şifalı bitkidir. Nane çayıda nane bitkisi kadar faydalıdır. Nane çayında, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, karbonhidrat, yağ, protein vardır.
Nanenin anti-spazmodik etkisinden dolayı mide ağrılarına, mide ve bağırsak gazına, mide bulantısına iyi gelmektedir. Bu etkiyi nanede bulunan mentol sayesinde göstermektedir.

Nane çayının faydaları:

* Astıma, gribe, bronşite, baş dönmesine, dil tutukluğuna, felce, çarpıntıya, baş ağrısına, ateş yükselmesine ve soğuk algınlığına iyi gelir.

* Mide ve bağırsak gazlarını giderir.

* Sindirim sistemi rahatsızlıklarına, ishale, bulantıya ve kusmaya karşı iyi gelir.

* Karaciğer yetmezliğini giderir.

* Kalp ritim bozuklarını, bağırsak spazmını giderir

* Enerji vererek hafızayı güçlendirir.

* Nane çayı zayıflamak için etkilidir. Dr. Ender Saraç; Zerdeçal, nane ve yeşil elma kokularını günde 25-30 kere derin derin içinize çekerek, iştah merkezini rahatlatabilir, açlık hissinizi bastırabilirsiniz diyor.

Nane Çayının Zararları:

Mide ülseri ve gastriti olan kişilerin fazla kullanmaması tavsiye edilir.

Nane Çayı Nasıl Demelenir:

İlk önce taze nane yaprakları kurutulur. Kurutulan bu yapraklardan 2 çorba kaşığı kadar alınır ve kaynamakta olan suyun içine atılır. 15 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra şeker yada bal ile tatlandırılarak içilir.

Nane nefes darlığı için kullanılacaksa: Bir tülbentin üzerine bal konur, üzerine taze veya kuru nane yaprakları serpilir ve yatmadan önce göğüs üzerine bağlanır, sabaha kadar bırakılır.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *