pitaya meyvesi

PİTAYA MEYVESİ NEDİR FAYDALARI NELERDİR NASIL YENİR

Son yıllarda tanıştığımız tropikal meyvelerden biri olan pitaya sıcak iklimlerde yetişen değişik bir meyvedir. İnsan sağlığı için pekçok faydaları olan pitaya meyvesini sizler için araştırdık ve edindiğimiz bilgileri paylaşmak istedik. Tropikal meyveleri artık büyük marketlerde kolaylıkla bulmak mümkün oluyor. Pitaya meyvesini tanıyalım ve istersek tüketelim öyle değil mi. Şimdi açıklayalım.

Pitaya Nedir:

Pitahaya, Dragon fruit, Ejder Meyvesi, Kaktüs meyvesi olarak da adlandırılır. Pitaya ağacı kaktüsgillerden olup üretimi ağacının güneş yanıkları ve kırağıdan çok çabuk etkilenmesinden dolayı çok büyük ilgi ve özen ister. Beyaz ve kırmızı olmak üzere iki çeşidi bulunmakla birlikte bu ayrım, aslında meyve kesildiği zaman ortaya çıkan iç rengindendir. Meyve kesildiğinde içerisinde küçük susam tanesine benzeyen çekirdekleri bulunur.Bu çekirdekler, tıpkı kivi deki gibi meyveyle birlikte tüketilir. Vietnam başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilen bir meyvedir. Başlıca Vietnam, Kamboçya, Tayland, Kolombiya, Ekvator ve İsrail de üretimi yapılmaktadır.

Pitaya Meyvesinin Faydaları:

* İçerdiği besin ve mineraller itibariyle gözlerin görüş yetisini kuvvetlendirir.
* Pitaya meyvesi, yüksek C vitamini, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum ve Lif ihtiva etmektedir.
* Yüksek tansiyonu önleme özelliği vardır.
* İçerdiği kalsiyum sayesinde güçlü iskelet sistemi ve kemikler için yararlıdır.
* Elektrolize yardımcı olur ve vücudun nem dengesini kontrol altında tutar.
* Pitaya meyvesi antioksidanlar (phytoalbumins) ve son derece zengin çözülebilir lif içerir.
* Çok iyi bir C vitamini, lif, kalsiyum ve potasyum kaynağıdır.
* Tip 2 Diyabet hastaları için mükemmel bir meyvedir.

Pitaya Meyvesi Nasıl Kullanılır:

Taze meyve olarak yiyebileceğiniz gibi; salatalarınızda, tatlılarınızda, yemeklerinize, kokteyllerinize ilave edebilirsiniz. Dekoratif görüntüsü, garnitür olarak kullandığınız yerlere renk katacaktır.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *