safran nedir

SAFRAN NEDİR FAYDALARI NELERDİR NASIL KULLANILIR

Safran Nedir:

Zaferan, Crocus sativus, Saffron isimleri ile de bilinen safran bitkisi, mor renkte, güzel kokulu çiçekler açan bir bitkidir. Gramı altınla yarışacak kadar pahalı bir bitkidir. İçeriğinde; şekerler, organik asitler, krosin ve uçucu yağ vardır. Tepeciklerinden elde edilen toz; renk, tat ve koku verici olarak kullanılır. Çiçekler açınca toplanıp kurutulan stigmalar bitkinin kullanılan kısmıdır.

Safran Nerede Yetişir:

İspanyol, İran, Keşmir, Fransız, Italyan ve Türk safranı diye bilinen bir düzine safran çeşidi vardır. Güney Avrupa, İspanya, Hindistan’da yetiştirilir. Ülkemizde Osmanlı döneminden beri yetiştirilen değerli bir bitkidir. Günümüzde sadece Safranbolu’da az miktarda yetiştirilmektedir.

Safran Faydaları:

* Safran iştah açıcıdır.
* Sinirleri uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve kuvvet verir.
* Sinir zayıflığını giderir.
* Kokusu yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır.
* Ateşi düşürür ve öksürüğü keser.
* Bu özelliği ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır.
* Safranın karaciğer hastalıklarında da faydası görülür.
* Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri giderir.
* Rahim kaslarını uyararak adet söktürücü etki gösteren safran, bu özelliği ile düşüğe de sebep olabileceği için hamileler tarafndan kullanılmamalıdır.
* Adet sancılarını azaltmakta da etkilidir.
* Diş etlerini kuvvetlendirir ve dişeti ağrılarını azaltır.
* Uyarıcı etkisi ile cinsel isteği de arttırır.

Safran Nasıl Kullanılır:

İlaç, boya maddesi ve baharat olarak kullanılır. Çok güçlü bir koku ve renk vericidir. Fazla miktarda kullanılmamalıdır. Hamileler hiç kullanmamalıdır. Yumurta sarısı ile karıştırılıp çıbanlara konursa faydası görülür. Bal ile macun yapılırsa kumları dökmeye yardımcı olur.Günlük kullanım 0.5 – 1 gramdır. Fazla kullanılmamalıdır.

Safranın Zararları:

Fazla oranda kullanımı zehirleyicidir ve hayati tehlike taşır. Böbreklere zarar verir. Kanamaya neden olur. Düşük yapma riski olduğundan hamile kadınlar kullanmamalıdır.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *