sardunya çiçeği stresi yok ediyor

SARDUNYA ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI VE YETİŞTİRİLMESİ

Sardunya çiçeğini güzel görünümü ve mis gibi kokusu ile tanırız. Bahçeleri, balkonları hatta evimizi süsleyen sardunyanın aslında çok şifalı bir çiçek olduğunu biliyor muydunuz? Gülben Ergen’in sabah programında Ekolojik Yaşam Uzmanı Erkan Şamcı sardunya çiçeğinin faydalarını ve nasıl yetiştirilmesi gerektiğini anlattı. Sardunya çiçeğinin daha sağlıklı büyüyüp çiçek açması ve uzun ömürlü olması için neler yapmalıyız açıkldı. Sardunya yetiştirmenin püf noktaları nelerdir anlatalım.

Sardunya Çiçeğinin Faydaları:

Sardunya sinir sistemini gevşetir ve mutluluk verir diyen Erkan Şamcı, sardunyayı sevin yapraklarına dokunun, onu okşayın ve koklayın nasıl da rahatladığınızı ve mutlu bir gün geçirdiğinizi şaşırarak görürsünüz diyor. Sardunyanın insanı rahatlatır ve relax yapar. Eğer gece uykusuzluk sorununuz varsa yatağınıza 1- 1.5 metre uzaklığa sardunya çiçeğinizi koyarak uyuyunuz. Uykusuzluk sorununuz sona erer, hemen uykuya dalarsınız. Rahat ve sağlıklı bir uyku sonrası sabaha mutlu ve huzurlu uyanırsınız. Normalde sardunya açık havada yetişen bir çiçektir ancak gündüz balkonunuza alıp gece tozunu yıkayıp yatak odanıza alabilirsiniz. Ayrıca sardunya keskin kokusu ile sivrisinekleri evinizden kovar. Gördüğünüz gibi sardunya mis gibi kokusu ve güzelim çiçekleriyle ne kadarda faydalı bir çiçekmiş.

Sardunya Nasıl Yetiştirilir:

Sardunya çiçeğini aldınız ve balkon saksınıza dikmek mi istiyorsunuz, öncelikle saksınızın dibine çakıl döşeyin. Çakıl çiçeğinizin köklerinin hava almasını sağlar ve çiçeğin dibinde fazla suyun kalmasını önleyerek suyu süzer. Bu yöntem çiçeğinizin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Sardunyanızı dikerken köklerini açıp hhava almasını sağlayın. Fazla kökleri elinizle kopararak temizleyin. Saksıya yerleştirip boş kalan kenarlarını toprak ile doldurun. Sardunya çok fazla sarı yapraklar atan bir çiçektir. Bu bir hastalık değildir, sardunya çiçeğinin bir özelliğidir. Sardunyanızın sararn yapraklarını bir makas yardımı ile keserek temizleyiniz. Sardunya çiçeğinizi diğer çiçeklerde olduğu gibi ılık ve dinlenmiş su ile sulayın. Çiçekleri sabah saatlerinde sulamak en iyisidir. Akşam suladığınızda gece boyunca çiçeğim köklerinde bakteri üreyebilir. Sabahın erken saatinde suladığınızda gün boyu çiçeğiniz gün ışığıyla birlikte sağlık bulacaktır.Sardunya güzelliğinde günler dileriz. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *