yer elmasının faydaları

YER ELMASI FAYDALARI NELERDİR NASIL KULLANILIR
Yer Elması: Parlak sarı renkte çiçekler açan ve toprak altında patatese benzer yumruları olan bir sebze türüdür. Besleyici bir sebze olan Yer Elması, A ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Latince Adı: Helianthus Tuberosus.Vatani Kuzey Amerika olmakla berâber Avrupa ve Türkiye’de sebze olarak yetistirilir.

Yer Elmasının Faydaları:
* Vücut direncini ve cinsel gücü arttırır.
* İçerdiği besin değerleri ile kansızlığa iyi gelir.
* Anne sütünü arttırmaya yardımcı olan yer elması emziren anneler için de faydalıdır.
* İdrar söktürür ve kabızlığı giderir.
* Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
* Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser.
* Romatizma, mafsal ve nikris ağrılarını hafifletir.
* Basur şikâyetlerini azaltır.
* Cildi güzelleştirir.
* Ayrıca tok tutucu özelliği ve az kalori içermesi nedeniyle diyet yapanlar için ideal bir sebzedir.

Yer Elması Nasıl Kullanılır:
Yer Elmasının kökü haşlanarak yemeği yapılır ve yenir. Suyu ile saçlar yıkanırsa saç diplerini kuvvetlendirir. Ezilip lapa haline getirildikten sonra şişliklerin üzerine konursa faydası görülür. Besin değerleri yüksek kalorisi düşük bir besin olduğu için diyet yapanlar kullanabilir.

Yer Elması Besin Değeri:
Besin maddesi olarak inulin ihtiva eder. Besin değeri patatese yakındır. Karbonhidrat miktarının düşük olması sebebiyle şeker hastalarının kullanabileceği iyi bir besin kaynağıdır. Bol miktarda fosfor, demir ve kalsiyumun yanı sıra A ve C vitaminleri içerir.

Yer Elması Yemeği Tarifi:
Malzemeler:

* 500 gr. yer elması,
* 1 adet soğan,
* 1 adet havuç,
* 1 fincan pirinç,
* 4 çorba kaşığı zeytin yağı,
* tuz ,limon,
* maydanoz.

Yapılışı:
Yemeklik olarak doğranan soğanlar zeytinyağında kavurulurken içerisine küçük küçük doğranmış havuçlar eklenir ve pişirmeye devam edilir.
Diğer taraftan yıkanıp kabukları soyulan yer elmaları kararmaması için limonlu suya alınır. Kavurulan soğan ve havucun içerisine yer elmaları ve yıkanan pirinç eklenir. Üzerine çıkacak kadar sıcak su ve tuz konularak Kapağı kapalı olarak kısık ateşte pişirilir. Pişme süresi 15 dakikadır. Servis tabağına alındığında doğranmış maydanoz ve limon suyu ilave edilir. Soguk olarak ikram edilir.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *