13 rakamı neden uğursuz sayılır

13 RAKAMI GERÇEKTEN UĞURSUZ MUDUR NEDEN 13 SAYISI UĞURSUZ KABUL EDİLMİŞTİR

13 Sayısının uğursuz olduğu hep söylenir ve inanılır. Peki sebebi neden hiç düşündünüz mü? Yada hiç araştırdınız mı? Aslında 13 sayısız uğuruz sayılsa da çok önemşi bir sayıdır. Bölünemeyen 13 sayısı bir bütünü ifade eder ve bölünmez bütünün bir simgesi olarak varoluşta önemli bir yeri vardır. Peki 13 sayısının uğursuz sayılması nereden geliyor şimdi onu açıklayalım.

13 sayısının uğursuz olduğuna dair inanç bir çeşit korku hastalığı olarak kabul edilmiş olup adı ‘triskaidekaphobia’dır. Bu inancın kökleri mitolojik tanrıların yaşadığına inanılan çağlara, İskandinavya topraklarına kadar gider. Işık ve güzellik tanrısı Balder’in verdiği ziyafete 12 kişi davetli iken, yalanların ve hilelerin tanrısı Loki, davetli olmadığı halde, zorla 13. kişi olarak katılmak ister. Çıkan tartışmada Loki Balder’i öldürür.

İskandinavya’dan Avrupa’nın güneyine kadar yayılan bu mit, Hıristiyan din adamları tarafından Hz. İsa’nın son yemeğine uyarlanır. Bu uyarlamada Balder’in yerini Hz. İsa, Loki’nin yerini de Judas alır. Bu yemekten 24 saat sonra Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürüldüğü için Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır.

13 sayısının uğursuz sayılmasının nedenlerinden biri de bir yıl içinde Ay’ın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin etkisi vardır. Dolunayın kötü etkileri düşünülerek 13 sayısı uğursuz sayılmıştır. Aslında bilinenin aksine dolunayda dünyaya güzel enerjiler yağmaktadır. 13 sayısının uğursuzluğuda elbette batıl bir kökene dayanmaktadır. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *