14 şubat sevgililer günü nereden çıktı

14 ŞUBAT NEDEN SEVGİLİLER GÜNÜ OLARAK BELİRLENMİŞ NEREDEN GELİYOR

Her yıl hemen hemen tüm Dünyada 14 Şubat günü Sevgililer Günü olarak kutlanıyor. Sevgililerin hediyeleştiği ve güzel vakit geçirdiği bu günün anlamı ne acaba hiç merak ettiniz mi? Neden Sevgililer günü 14 Şubatta kutlanıyor?, 14 Şubat tarihinin önemi nedir?, Sevgililer günü nereden gelir, bu günü kim belirlemiş acaba. Şimdi bu soruların yanıtını bulacağımız yazımızı okuyalım.

III. yüzyılda II. Claudius savaş düşkünü bir imparatordu. Erkeklerin asker olmaları ve savaşa gitmeleri konusunda çok zalimdi. İmparator II. Claudius erkeklerin evlenmesini, savaşa katılmalarına bir engel olarak görürdü ve bu nedenle evlilikleri yasakladı. Böylece aşıklar uzun süre kavuşamaz, kadınlar eşlerini savaşta kaybeder oldu.

İmparator II. Claudius ayrıca insanların Hıristiyanlarla ilişkiye girmelerini de yasakladı. Aziz Valentinus da bu konuda insanlara dinsel vaazlar verip imparatorun haksızlığını anlattı. Bu nedenle de tutuklandı. Hapisteyken vaazları için gelen Juila´ya ölümünden önceki gün “Senin Valentine´inden” imzalı bir mektup bıraktı. 14 Şubat günü de öldürüldü. Bu olaydan sonra 14 Şubat günü Sevgililer Günü olarak kutlandı ve sevgililer de birbirlerine yazılı notlar yazmaya başladı.

15 Şubat´ta ise Roma Tanrıçası Februata Juno´nun kutsama günü töreni yapılırdı. Birbiriyle ilk kez cinsel beraberlik yaşayacak çiftlerin isimleri Tanrıçaya sunulurdu. Bu aşk festivalinde sevgililer birbirine hediyeler verirdi. Tüm bu yazılı notlar ve hediye verme geleneği bu şekilde oluştu.

Eski Roma’dan günümüze uzanan 14 Şubat günü ülkemizde de kutlanıyor. Bence Sevgililer Aşkla sevgilerini yaşıyorlarsa Onlara 14 Şubat gerekmez. Her günü 14 şubat tadında sevgiyle yaşayabilirler. Sevgiyle kalın.. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *