denizler neden tuzludur

DENİZ SUYUNUN TUZLU OLMASININ NEDENİ NEDİR

Deniz suyu tuzludur. Bildiğimiz mutfağımızda kullandığımız sofra tuzu deniz suyunda da bulunur. Biz bu tuzu gözle göremeyiz çünkü tuz eriyen bir yapıya sahiptir. Deniz suyunun içerisindeki tuzu ancak denize girip çıktığımızda anlayabiliriz. Zira bedenimizde parlayan tuz taneciklerini görebiliriz.

Deniz Suyunda Bulunan Tuz Nereden Gelir:

1) Deniz suyundaki tuz karadaki kayalardan gelir. Yeryüzündeki bazı kayalarda tuz bulunur ve civarından geçen nehir ve çaylar, bu kayaları aşındırırlar. Bu aşınma ile sularına kayalardaki tuz karışır. Çaylar, nehirlere katılır; nehirlerde denizlere katılır. Böylece tuzlu su denizlere karışmış olur. Uzun zaman içerisinde artık denizlerdeki tatlı su, gitgide tuzlanır ve tuzlu su olur.

2) Deniz ve okyanusları tuzlandıran diğer bir etken de volkanlardır. Dünya’nın ilk oluşumu sırasında, oldukça fazla volkan patlaması olmuş ve önemli miktarda tuz deniz sularına karılmıştır.

3) Denizleri tuzlandıran en son etken ise deniz ya da okyanusların derinliklerinde bulunan kaynak sularıdır. Çok miktarda tuz barındıran bu sular, deniz dibindeki çatlardan, deniz suyuna karışır ve denizlerin tuzlanmasına sebep olur.

Denizlerin Tuz Oranı Neden Farklıdır:

Deniz suyundaki tuz oranı bölgelere göre farklılık gösterir. Kendi ülkemizden örnek vermek gerekirse, Akdeniz oldukça tuzlu bir suya sahip iken, Karadeniz’de tuzluluk oranı azdır. Bunun nedeni sıcaklıktır. Sıcak ile birlikte deniz suyu buharlaşır, dolayısıyla sıcağın çok olduğu yerde buharlaşma çok olur ve denizlerde tuz oranı fazladır. Ancak bunu tam tersi, soğuk sayesinde buharlaşmanın az olduğu, denizi besleyen ırmakların çok olduğu ya da çok yağmur yağan yerlerde ise denizlerdeki tuzluluk azdır.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *