- Kadınlariz.Com - http://www.kadinlariz.com -

elden ele bıçak vermek neden uğursuzdur

[1]

BİRİNİN ELİNDEN BIÇAK YADA MAKAS ALMAK YADA VERMEK NEDEN UĞURSUZ SAYILIR

Toplumumuzda nereden geldiğini ve neden yaptığımızı bilmediğimiz pekçok batıl inanış var. Aslında batıl zaten hakikati olmayan boş şey anlamına gelir. Ama pek çoğumuz hala inanırız yada alışkanlık olarak yaparız. İşte bu ilginç batıl inançlarımızdan biride elden ele bıçak yada makas alıp vermemektir. Elimizdeki bıçağı yada maskası bir baskasına vermeyiz, ondan da almayız. Hatta bazıları bir de tükürürler verirken. Peki bu batıl inanç nereden çıkmış, nereden geliyor, neden yapılıyor hiç merak ettiniz mi? Sizler için araştırdık bakın nerden geliyor.

Elde ele bıçak alıp vermemek Şafii Mezhebine mensup kişilerin yapageldikleri geleneksel bir davranıştır. Mezhebin imamı olan İmam-ı Şafii devrin hukukçularından olduğundan O’na gelen davalardan birinde bir başkasının elindeki bıçağı alıp o bıçakla bir başkasını yaralayan şahıs kadar bıçağı verenin de suçluya yardım ettiği hükmüne varmış, suçlu olmama adına bıçak gibi kesici delici aletlerin direkt elden verilmemesini tavsiye etmiştir. Daha sonra bu hüküm kaldırılmış olmasına rağmen insanlar o güne kadar adet haline getirdikleri bu davranışı sürdürmüş, bidat-ı hasene olarak yapmaya devam etmişlerdir.

Görüyorsunuz ki, bıçağı verdiğimiz kişi birini öldürmeyecekse hiçbir uğursuzluğu da olmayacaktır. Cinayet işleyecek birine bıçak vermeyeceğimize göre bu batıl inancın da gerçekten batıl olduğunu ve aslında uğursuzluk getirmeyeceğini de görmüş olduk. Batıla tutunmaktan vazgeçip gerçekleri bulmamız dileğiyle..www.kadinlariz.com