gelinlik neden beyazdır

GELİNLİĞİN BEYAZ RENK OLMASI NEREDEN GELİR NEDEN BEYAZDIR

Son yıllarda kırık beyaz yada krem rengi gelinlikler moda olsada yıllardır gelinlik hep beyazdır. Peki hiç düşündünüz mü neden gelinlik beyazdır? Beyaz gelinlik adeti nereden gelir? Beyaz gelinlik adetinin yaygınlaşması 16. yüzyılda olmuştur. Bu yıllarda kraliyet ailesi gelinlerinin gümüşi renkte gelinlik giymeleri gelenekti.

Kraliçe Viktorya bunu reddetti ve beyaz gelinlik giymekte ısrar etti. Bundan sonra İngiliz ve Fransız yazarlar, beyaz rengin masumiyetin simgesi olduğu konusunu işlemeye başladılar. O dönem ahlakına göre bekaret evliliğin vazgeçilmez koşulu olduğu için beyaz gelinlik adeti tuttu.

Evlenirken beyaz giysi giymek genç kızların bekaretlerini topluma ilan etmelerinin vasıtası oldu. Gelinlikle ilgili bazı batıl inançlar da var. Bunlara göre gelinin gelinliğini bizzat kendisi dikmesi, damadın düğünden önce gelini gelinlikle görmesi, gelinin gelinliği düğünden önce giymesi uğursuzluk getiriyor. Elbette bu batıl bir düşüncedir.

Yalnız gelinliğin masumiyeti simegeleyen beyaz renkte olması hoş olsa gerek. Seçim sizin fakat bencede gelinlik için en güzel renk beyazdır. Sevgiler..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *