hapşuran kişiye neden çok yaşa denir

HAPŞURAN İNSANA NEDEN ÇOK YAŞA İYİ YAŞA DENİLİYOR

Hapşuran kişiye genellikle “Çok yaşa”, “İyi ve uzun yaşa”, “Sağlıklı yaşa” gibi sözler söyleriz. Dünyanın her yerinde hapşıran insana söylenen kendi dillerinde buna benzer sözcükler vardır. Biz çok yaşa dediğimizde o insan çok yaşayacak yada iyi yaşayacak diye bir şey elbette olamaz. Peki nereden geliyor bu inanış, neden “hapşuuu” diyene “çok yaşa” diyoruz.

Eski insanlar nefesin veya soluğun ruh olduğuna veya yaşamın özü olduğuna inanırlardı. Tanrı insanı yarattığında soluğunu insanlara üflemişti ve o soluk bedende bulunduğu sürece yaşam sürüyordu. Bu inancın doğrultusunda hapşırınca nefesin durması veya o kasılma hareketinin sonucunda soluğun dışarıya kaçıp gideceğinden korkuluyordu.

Bir başka Roma kaynağında ise hapşırma sırasında beyinde oluşan vakumun, içeriye kötü ruhların girmesine neden olacağına veya fırsat vereceğine inanıldığına raslanıyor. Roma´da hapşırmadan çok korkulur ve salgın hastalıkların ortaya çıkacağı düşünülürdü. Daha sonralarda Papa Büyük Gregory döneminde Roma´yı kasıp kavuran veba salgını sayısız insanın canına maloldu ve Papa Gregory ilk kez hapşıran insanlara karşı “God bless you/ Tanrı sizi kutsasın” sözcüğünü kullandı.

Başka bir açıklamada ise hapşurduğumuzda kalp bir anlık duruyor ve tekrar yaşama dönen insana çok yaşa deniliyor şeklindedir. Bizlerin alışkanlık olarak yaptığımız pekçok inançta olduğu gibi hapşurma könusunda inancın kökenini oluşturan sebepler bunlardır. Yazımızı okuyan herkesin çok yaşaması, iyi yaşaması dileklerimizle…www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *