kadınlar neden çok üşür

KADINLAR NEDEN ERKEKLERDEN DAHA ÇOK ÜŞÜRLER ACABA

Aynı ortamı paylaşan bir kadın ve erkek için düşünüldüğünde erkekler ortam sıcaklığını normal bulurken kadınlar üşüdüğünü söylerler. Peki kadınlar neden üşür merak ettiniz mi hiç? Sizin için yaptığımız araştırmalar doğrultusunda kadınların neden çok üşüdüğünü açıklayalım.

Kadınların erkeklere oranla daha çok üşümelerinin nedeni, tıpta ” Raynaud Sendromu” denen bir rahatsızlıkla ilgilidir. Ve bu sendromun kadınlarda görülme olasılığı, erkeklere oranla dokuz kat daha fazladır. Soğukla birlikte küçük çaplı bazı kan damarlarının içinde spazmlar oluşur ve bunlar kan dolaşımını engeller. Bu durum genellikle burun ve damarlar içinde ortaya çıkar. Bu halk arasında ” üç renk rahatsızlığı” olarakta adlandırılır. Çünkü kan dolaşımının yavaşladığı bölgeler önce beyaz bir renk alır, daha sonra oksijen yetersizliği nedeniyle mavileşir. Ve son olarak kanın normal olarak gelmesiyle birlikte kırmızılaşır.

Peki kadınların daha çok üşümesine çare olacak bir tedavi veya yöntem var mıdır? Aslında bir tedavi yöntemi yok denilebilir.Özellikle el ve ayaklardaki üşüme morarma derecesinde çok oluyorsa ilaç tedavisi hatta gerekirse cerrahi müdahale yapılabiliyor. Fakat aşırı bir üşüme sendromu söz konusu değilse nedeni kansızlık ve demir eksikliği de olabilir. Bu durumda hastalığa yönelik tedavi üşümeyi azaltabilir. Halk arasında çok üşüyorum diyenlere pekmez içmesi önerilir. Bu da kansızlık ve demir eksikliği için faydalı olacağındandır. Eğer hiçbir rahatsızlığınız yoksa ve çok üşüyorsanız sıkı giyinmekten başka çare kalmıyor sanırım. Sağlıklı günler dileriz. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *