kedi neden dört ayak üstüne düşer

KEDİLER NEDEN HEP DÖRT AYAĞI ÜZERİNE DÜŞER ACABA

Halk arasında hep söylenen bir sözdür kedilerin dört ayağı üzerine düştüğü ve gerçekten doğrudur. Kediler yüksekten düştüğünde dört ayağı üzerine düşer peki bu nasıl olur sizce? Merak edenler için araştırdık ve sizlerle bu ilginç bilgiyi paylaşmak istedik.

Kediler belli yüksekliklerden düştüklerinde hakikaten dört ayakları üzerine düşüyorlar. Yükseklik dendiğinde de 2 katlı binanın yüksekliğini kastediyoruz. 6-8 metre veya daha yüksekten düştüklerinde yaralanmalar oluyor, kırıklar şekilleniyor, hatta ölümcül sonlarla karşılaşılabiliyor.

Kediler özel iskelet yapıları sayesinde havada çok süratli bir şekilde pozisyon değiştirebilirler ve kedinin iç kulağında bulunan sıvı sayesinde de dengesini kolayca sağlayabilir.

Düşen bir kedinin vücuduna dıştan herhangi bir dördüncü kuvvet etki etmez. Ancak kedi ön ayaklarını uzatıp arka ayaklarını geriye çekerek, vücudun her iki yarısını farklı pozisyonlara getirebilir. Daha sonra kedi arka yarısını bükerek, diğer yarısını farklı bir yöne döndürür. Tabi bu fazla uzun sürmez. Bu kediye kesin rotasyonu verir. Sonra arka bacaklarını çekerek daha önce yaptığı işlemi yeniler ve böylece yere düşeceği pozisyonu belirler. Görüyoruz ki kedi esnek vücudunu iyi kullanarak dört ayağı üzerine düşüyor. Demek ki bu da kediye verilen üstün bir yetenek olsa gerek.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *