merdiven altından geçmek neden uğursuzluk getirir

MERDİVEN ALTINDAN GEÇMEK NEDEN UĞURSUZ SAYILIR NEREDEN GELİR

Merdiven altından geçmek uğursuzluk getirir diye bir düşünce vardır. Halk arasında söylenen batıl bir inanç olsa bile bu düşünce nereden gelmiştir merak edenler için araştırdık. Bakın merdiven altından geçmek neden uğursuzluk sayılıyor. Duvara dayanan bir merdiven, duvar ile arasında bir üçgen oluşturur. Bu, bir çok kültürde Tanrıların kutsal üçgeni olarak bilinir. Örneğin piramitlerin kenarlarının üçgen olması da bu inanca dayanır. Bir üçgenin içinden geçmek de, bir kutsal yere meydan okumak anlamına gelebilir.

Eski Mısırlılar için zaten merdivenin kendisi iyi şansın sembolü idi. Merdiven olmasaydı, Güneş Tanrısı Osiris’i karanlıkların ruhundaki hapis hayatından kurtarmak mümkün olamayacaktı. Ayrıca merdiven, Tanrıların katına tırmanmak için de şekilsel bir semboldü.

Asırlar sonra Hıristiyanlık bu inancı da Hz. İsa’nın ölüm şekline adapte etti. Çarmıha dayalı merdiven kötülüğün, hıyanetin ve ölümün sembolü oldu. İnsanlar, merdivenin altından geçmekle bütün bu kötü geleceklerle karşılaşabileceklerine inandırıldılar.

17. yüzyılda İngiltere ve Fransa’da suçlular darağacına götürülmeden önce bir merdivenin altından geçiriliyordu. İşte tarihte yaşanan bu olaylardan dolayı olsa gerek merdiven altından geçmek uğursuz sayılmış. Oysa ki herşey düşüncenizde saklı. Siz eyvah merdiven altından geçtim kötü bir şeymi olacak diye korkarsanız zaten düşüncenizle kötü olayı çekersiniz. Oysaki yok canım ne varki alt tarafı merdiven derseniz inanın hiç bişey olmaz. Batıl inançları bırakıp mantıklı ve bilinçli düşünelim diyorum. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *