venüs neden ters döner

GÜNEŞ SİSTEMİNDEKİ TÜM GEZEGENLER SAAT YÖNÜNDE DÖNERKEN VENÜS NEDEN TERS DÖNER

Güneş sisteminin oluşumu sırasında sahip oldukları açısal momentum (bir cismin hızının kütlesiyle çarpımı sonucu elde edilen değer) nedeniyle, bütün gezegenlerin aynı yönde dönmeleri beklenir. Ancak, Venüs öteki gezegenlere göre ters yöne doğru dönerler. Bu, başlıca iki nedene bağlanıyor. Bu gezegenler, geçmişte büyük çarpışmalar geçirmiş olabilirler. Ayrıca, gezegenlerin üzerindeki gel-git etkisinin de dönmeyi yavaşlatabileceği, hatta tersine çevirebileceği biliniyor. Bu durum, Güneş’e yakın olan Merkür ve Venüs’de gözleniyor. Venüs, bir dönüşünü yaklaşık 243 günde tamamlıyor.

Sonuç olarak, Marduk ilk kavuşumunda yedi uydusuyla birlikte Güneş Sistemi’nin iç taraflarına doğru ilerlerken Venüs Marduk’un uydularından biriyle çarpışmış olabilir ve bu çarpışma Venüs’ün yörüngesini ters çevirmiş olabilir. Öte yandan Venüs’ün bir çarpışma geçirmiş olduğu kesindir, çünkü atmosferinde sülfirik asit bulunmaktadır. Sülfirik asidin Venüs’te kendiliğinden oluşma ihtimali ise yoktur. Sülfirik asidin Venüs’e gelebilmesi için bir çarpışma geçirmiş olması şarttır.

 


 

2 Comments

  • offshore corporations
    23 Kasım 2012 | Permalink |

    Yine aynı devirden önemli bir akademisyen olan Jacop Golius (1590-1667), Leiden Üniversitesi‘nden doğu dilleri profesörlüğü ünvanını almıştır. Bu ünvandan sonra, dört yılını Yakın Doğu’da çalışarak geçirmiştir. Bu çalışmanın ürünü olarak; 300 tane Arapça, Türkçe ve Farsça el yazması eser toplamıştır. Hem Arap dili ve edebiyatı uzmanı, hem de bir bilim adamı olan Golius, Cabir‘in birçok eserini Latince’ye çevirmiş ve bastırmıştır.

  • Fereç Hüdür
    28 Temmuz 2017 | Permalink |

    Bana göre Gezegenlerin eksen esaslı dönmeleri gibi, eksenlerinin de ayrı ve uzun süreli dönüş hareketinin olması, Eksenler dönüş hareketiyle yer değiştirdiğinde gezegen diğer gezegenlerden farklı dönüyor gözükür. Örneğin: Bu hareketten dolayı bir zamanlar dünyanın güney kutbu güneşe dik idi ve güney kutbu ormanlarla kaplıydı.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *