makale nasıl yazılır

İYİ BİR MAKALE NASIL YAZILIR MAKALE YAZMANIN PÜF NOKTALARI

Kaliteli ve iyi bir makale yazmak için öncelikle makale yazacağınız konu hakkında bilginiz olması gerekir. Eğer bilmediğiniz bir konuda makale yazmak istiyorsanız en az beş ayrı kaynaktan okuyarak konu hakkında ayrıntılı bilgi edinmelisiniz. Makale yazacağınız konuyu belirlerken seçici olmalısınız. Seçeceğiniz konu bugün ve yarın yaşanması beklenen konular olmalıdır. Geçmişte kalan konular ilgi çekici özelliğe sahip olmadıkça okuyucuyu cezbetmeleri pek mümkün değildir.

Makale demek bir başka yerden alıntı yapmak değildir. Makaleyi yazarken sık sık kendi düşüncelerinize yer vermelisiniz. Bunu yaparken kişisel amaçlarınızı makalenin önüne geçecek boyutta ele almamalısınız. Kendi düşüncelerinizi paylaşırken kullanacağınız dil makaleye uygun olmalıdır. Tam bir günlük konuşma dilinde olmamalı yada tamamen bilimsel bir intiba uyandırmamalıdır.

Makalede belirlediğimiz konu üzerinde yoğunlaşmalıyız ki anlatmak istediğimizi okuyucuya verebilelim. Makaleyi yazarken tek bir konu üzerinde yoğunlaşın. Amaç iyi bir makale yazmak ise makaleye has bir başlık ve başlığa has iyi düşünceler yazmak zorundasınız. Makaleyi yazdıktan sonra başlık vermekte uygundur. Yazdığınız makalede işlediğiniz konuya en uygun olan başlığı seçmeniz önemlidir. Bunun yanında yazıyı ilginç kılacak ve başlığı okuyan kişinin makaleyi merak etmesini sağlayan bir başlıkta uygun olacaktır.

Yazdığınız makalenin anlaşılır olması çok önemlidir. Okuyan kişi bahsettiğiniz konuyu anlıyabilmeli ve sıkılmadan okuyabilmelidir. Yazınızda fazla yabancı sözcük kullanmayın. Bunu yaptığınız takdirde okuyucu makaleden sıkılır ve makalenizi sonuna kadar okumayabilir. Makale içerisinde günlük yaşamdan örnekler vererek daha çok dikkati toplamayı hedefleyin, ayrıca okunaklı olmasınada özen gösterin.

Makalenizde anlattığınız konudan bahsederken olabildiğince konuyu zengin tutmaya olanak tanıyacak bir sunum ve üslup kullanın. Fakat konuyu amacından uzaklaşmadan sürdürmeye devam edin, çünkü ne kadar süslerseniz amacından da bir o kadar uzaklaşırsınız. Makale türü göz önünde bulundurulmalı, okuyucuyunun belirlediği değil okuyucunun belirlendiği ve hedef alındığı, amacına ulaşacak bir makale yazılması için gereklidir. Yani makalenizi yazarken hangi okuyucu kitlesini hedeflediğinizi düşünerek yazarsanız ve yazdıklarınızı hedeflediğiniz okuyucu kitlesine hitap edecek şekilde olursa makaleniz daha çok okunacaktır. Örneğin ev hanımlarının daha çok okuyacağını düşündüğünüz bir makaleyi buna uygun cümleler seçerek ve nasıl daha dikkat çekici olabileceğini düşünerek yazarsanız amacınıza ulaşmanız daha kolay olacaktır.

Makalenizin düzeni önemlidir. Noktalama ve imla kurallarına mutlaka bağlı kalmaya özen gösterin. Çünkü yanlış bir yazı okuyucunun dikkatini dağıtacaktır. Noktalama işaretlerine dikkat ederek yazdığınız düzgün ve okunaklı bir makale daha kaliyeli ve iyi bir makale olacaktır. Kendi yazdığım makalelerden birkaç makale örneği vermek isterim. Sizlere iyi birer örnek olmasını dilerim. www.kadinlariz.com

….örnek makale

….örnek makale

….örnek makale

….örnek makale

 


 

One Comment

  • NarKo
    07 Şubat 2013 | Permalink |

    tşkler yararlı bilgi olmuş

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *