evimizi nasıl temizlemeliyiz

EVİNİZDE NASIL HİJYEN SAĞLARIZ HANGİ ÜRÜNLER KULLANILIR

Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral evimizi nasıl temizlemeliyiz açıklıyor. Doktorum programında billmediğimiz temizlik sırları açığa çıktı. Evimizde hijyen sağlayabiliyor muyuz? Evde en çok mikrop barındıran yerler nelerdir nasıl temizlenmelidir. Evimizi temizlerken hangi ürünleri kullanmalıyız. Deterjanlar nasıl zarar verir.

Buzdolabında Gizlenen Mikroplar:

Yumurta çiftlikten dolabımıza geliyor. Fakat yumurta asla yıkanmamalıdır. Yıkandığında besin değerlerini kaybeder. Yıkandığında dışındaki mikrop içerisine geçer. Kullanacağımız kadar alıp evimize getirelim. Çok alıp dolaba yığmak doğru değildir. Dolabın içindeki ürünleri birbirine yapıştırmayalım. Aaralarında boşluk kalsın ki hava silkülasyonu olsun. Buzdolabına koyduğumuz ürünlerin mutlaka kapağı kapalı olmalıdır. Sıcak tencere dolabı bozmaz. Yemeği yapıp hemen dolaba koyabilirsiniz. Meyve ve sebzeleri de yıkamadan buzdolabına koymalısınız. Meyve sebzenin dışındaki mikroorganizmaların içine geçmemesi için yıkamayınız. Kullanacağınız zaman ılık suyla ovarak yıkayınız. Sebzelerin bozulmaması için kağıt havluya sarabilirsiniz. Fakat kesinlikle gazete kağıdına sarmayınız. Buzdolabının raflarına örtü sermek tehlikelidir, sağlıklı değildir.

Mutfak Tezgahındaki Tehlike:

Mutfak tezgahında sürekli kullandığımız sünger ve sarı bezler asla ıslak bırakılmamalıdır. Mutfak bezini katlayıp koymak yerine asalım. Süngeri süzülecek bir kaba koymalısınız. Mutfakta elimizi sildiğimiz havluları mutlaka asın ve 3 günden fazla kullanmayın. Toz deterjan değil toz sabun kullanın. Kullandığınız deterjanları asla birbirine karıştırmayın. Deterjanlar zaten kimyasaldır. Birbirine karıştırdığınızda yeni bir kimyasal bomba yaratırsınız. Mümükünse hiç deterjan kullanmayın toz sabun kullanmak en iyisidir.

Lavabolardaki Temizlik:

Lavabomuzu nasıl temizlemeliyiz. Lavaboda çizikler çok tehlikelidir. Mikrop barındırır.9 ölçü su 1 ölçü çamaşır suyu metal kaşıkla karıştırıp süngeri batırıp lavaboyu ıslatıp yarım saat bekletelim. Kararan kirli musluklar için kullanmadığımız bir diş fırçası ile ovabiliriz. Klozeti temizlemek için çamaşır suyunu sıkıp yarım saat bekletip durulayınız. Çamaşır suyu ile temizlik yaparken çocuk evde olmamalıdır. Uçucu kimyasaldır zarar verir.

Yiyecekler Nasıl Saklanır:

Yiyecekleri mümkün oldukça bütün olarak saklayın. Parçaladığınızda mikroorganizmalar ürer. Sağlığımıza zarar verir. Yiyecekleri kullanacağınız kadar alın. Fazlasını buzdolabı poşetinde derin dondurucuda saklayın. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *