sebzeler derin dondurucuda nasıl saklanır

SEBZELERİ BUZLUKTA DONDURUP TÜKETİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sebzeleri mevsiminde bol alıp dondurucuda dondurup yeriz, bunu genellikle herkes yapıyor artık. Peki ne kadar doğru yapıyoruz ve sağlıklı olarak yiyebiliyor muyuz acaba? TNT ekranlarında yayınlanan sabah programında doktor Gürkan Kubilay sebzeleri nasıl dondurmalıyız, sebzeleri dondururken nelere dikkat etmeliyiz, hangi sebzeleri dondurmak sakıncalıdır açıkladı.

Doktor Gürkan Kubilay sebzelerin nasıl dondurulması gerektiğini şu şekilde açıkladı. 500 gram sebze için 4 litre su kaynatılır. Sebzeler tıkanıp tel bir süzgeç içine alınır ve kaynar suyun içerisine konur. 2 dakika bekletilir. Daha sonra süzgeçle beraber soğuk sudan geçirilip süzülen sebzelerimiz bir tepsiye alınır. Tepsi ile beraber dondurucuya sürülüp dondurulur. Sonra çıkartılıp buzluk poşetine yada uygun bir kap içerisine konup difrize atılır. 3 ay gibi bir süre içerisinde çıkartılıp yenir.

Doktor Gürkan Kubilay salatalık ve marul asla dondurucuya koyulmaması gereken sebzelerdir dedi. Asla diyorum ki kesinlikle dondurup yemeyiniz insan sağlığı için çok tehlikelidir diyor.

Gürkan Kubilay dondorucuda dondurulup yenmesinde hiç bir sakınca olmayan ve difrizde dondurduğumuzda sağlık için zararı olmayan sebzeleri şu şekidle sıralasdı: Kuşkonmaz, brokoli, biber, ıspanak, tatlı mısır, kabak dondurulabilecek sebzelerdir.www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *