test çözme teknikleri

VERİMLİ TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ İLE BAŞARILI OLUN

Günümüzde çocukların hayatı sınav oldu diyebiliriz. İlkokul çağından başlayarak sürekli sınava tabi tutulan çocuklarımız, kendi geleceğini belirlemek için katıldığı bu sınavlara canla başla hazırlanıyorlar. Bu zorlu süreçte çocuklarımıza yardımcı olabilecek test çözme tekniklerini sizlerle paylaşmak istedim. Test çözmenin incelikleri nelerdir. Test çözerken neye dikkat etmeli, nasıl bir yol izlemeliyiz açıklayalım.

1) Öncelikle test çözeceğimiz konuyu iyi bir şekilde öğrenmeliyiz. Öğrenciler konuyu iyice öğrenmeden test çözmeye ve çözerek öğrenmeye çalışır, bu çok yanlıştır. İyi öğrenmediğimiz konuyla ilgili testte çok fazla yanlış çıkacağından zamanla dersten soğumaya da neden olur. Bu nedenle mutlaka test çözülecek konuya önceden çalışıp hazrlanmak gerekir.

2) Ders çalışırken mümkün olduğunca farklı kaynaklardan yararlanılmalıdır. Kaynaklarda karşınıza çıkan her soruya sınavda karşınıza çıkabilir mantığıyla yaklaşmaya çalışın. Çözemediğiniz ya da yanlış çözdüğünüz her sorunun doğru cevabını mutlaka öğrenin gerekirse o konuyla ilgili yaptığınız çalışmayı bir kez daha tekrar edin. Yanlış işaretlenen ve boş bırakılan soruları inceleyip kontrol edin. Aynı hata ve eksiklerle sınavlara girmeye devam ederseniz aynı sonuçları almaya devam edersiniz.

3) Test çözerken soru kökünü ve soru paragrafını anlamadan şıkları okumaya başlamayın. Önce size verilenleri ve sizden istenenleri iyi belirleyin. Bu sizin cevabı daha kısa sürede ve daha doğru bir şekilde bulmanızı sağlayacaktır. Bilim adamı Einstein “Bana bir problem ve 1 saat süre verilse bu sürenin 45 dakikasını problemi anlamaya, 10 dakikasını çözüm yolları üretmeye, 5 dakikasını çözmeye ayırırım.” diyor.

4) Test tekniğinin bir başka önemli noktası çözdüğünüz testlerde süre tutmanız yani hızınızı ölçmenizdir. Sınava hazrlanırken yapacağınız süre kontrolü size zamanı iyi kullanma alışkanlığı verir. Böylece sınavda süre yetmeyecek korkusu yaşamazsınız.

5) Soru içerisinde altı çizili yada koyu renkle yazılmış kelimeleri bir kez daha okuyun. Zira olumlu anlamaya yatkın olan beynimiz olumsuz soruyu olumlu algılayabilir.

6) Uzun paragraflı sorular genelde öğrenciyi korkutur ve sıkar. Oysa ki; soru kökünün veya soru metninin uzun oluşu sizin için daha fazla ipucu anlamına gelir. Bu bir avantajdır aslında uzun soruları anlayarak okumanız yeterli olacaktır.

7) Her gün belirli miktarda soru çözün ve bu soru sayısını yavaş yavaş arttırmaya çalışın. Bütün çalışmalarınızda mümkün olduğunca her soru için bir dakikaya bağlı kalarak soru çözmeye çalışmalısınız.

8 ) Bir test sorusunu çözerken soruyu okudunuz ve A şıkkında cevabı bulup işaretlediniz çok yanlış!! Bütün seçenekleri okumadan doğru cevabı bulduğunuzu düşünerek soruyu yanıtlamayın. Sorunun doğru cevabı okumadığınız diğer seçeneklerde olabilir. Zaman kazanmak için soruyu okumadan cevap şıklarına geçmek sizi yanıltır. Soruda sizden ne isteniyorsa, ne eksik ne fazla isteneni düşünmelisiniz.

9) Her sorunun kendine has bir mantığı vardır. Test çözerken kendi mantığınızla değil sorunun mantığına göre hareket etmelisiniz.

10) Bazı sorular size çok kolay gelir ve cevabın böyle kolay bir şık olamayacağını düşünürsünüz. Oysa bazen böyle kolay sorular sınavlarda da karşımıza çıkabilmektedir.

11) Çözemediğiniz soruları düşünerek stres yapmayın. Her öğrencinin çözemeyeceği sorular mutlaka çıkar. Yanlış çözdüğünüz sorulardan ötürü ümidinizi kaybedip karamsarlığa düşmeyin. Çünkü her yanlış çözdüğünüz soru şayet doğru çözümünü öğrenirseniz sizin için bir kazançtır.

12) Doğru cevaba daha kısa sürede ulaşmak istiyorsanız yanlış olduğuna inandığınız şıkları hemen eleyin. Kalan şıklar üzerine düşünün.

13) Sayısal sorularda işlemleri mutlaka kaleminizi kullanarak yapın. Zihinden çözeceğiniz işlemlerde yanlış yapma olasılığınız yüksektir.

14) Yeni konularla ilgili test çözerken kolaydan zora doğru bir yol izlenmelidir. Öğrenilen her konu ile ilgili yeterince soru çözülmelidir.

15) Hiçbir bilginizin olmadığı soruları boş bırakma alışkanlığı kazanmalısınız. Acaba tahmin etsem mi diye düşünmeyin, unutmayın ki yanlış yapacağınız her soru doğrularınızı alıp götürecektir.

Kendinize güvenin ve rahat olun. Planlı ve düzenli çalışırsanız başarabilirsiniz.
Kaynak: Metin Alparslan’ın verdiği bilgilerden faydalanarak www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *