spor nasıl yapılmalı

SPOR AÇIK HAVADA YAPILDIĞINDA DAHA ÇOK YAĞ YAKILIYOR

Spor salonları ve evlerde yürüyüş bantları sporun yeni şekli. Evet haraket ve spor çok güzel fakat eğer imkanımız varsa sporu dışarda yapmak daha faydalı oluyor. Açık havada yapılan spor ile evde yada spor salonunda yaptığımız spora göre daha fazla yağ yakarak daha hızlı ve sağlıklı zayıflıyoruz.

Uzmanlar, sporu bir yaşam biçimi haline getirmek için ilk adımın eğlenmek olduğunu söylüyor. Açık havada eğlenerek ve keyif alınarak yapılan sporun daha etkili olacağına inanan MAC eğitmenleri, konsantrasyon tek bir noktada toplanmadığı takdirde yapılan hareketlerin kasları yeterince çalıştırmadığı görüşündeler.

Açık havada yapılan sporda her zaman yağ yakımı kapalı alana göre daha fazla oluyor. Çünkü oksijen yağ yakımını artıyor.

Spor aletleriyle yapılan egzersizlerin sabah yapılması, vücudun daha dinç olmasına ve gün boyu zinde kalmasına yardımcı oluyor. Egzersize başlamadan 1 saat önce mutlaka kuru kayısı, badem ve fındık gibi hafif ve enerji verici yiyecekler tercih edilmeli. Antrenman sonrasında yapılan kahvaltı ise kaybettiğimiz enerjiyi geri kazanmamıza yardımcı oluyor.

Egzersiz için öğle saatlerini tercih edenlerin yapacakları fiziksel aktivite öncesi karbonhidrat, egzersiz sonrası ise protein değeri yüksek besinler tüketmeleri öneriliyor.

Spor yaparken hafif ve rahat giysiler giyilmelidir. Haraketimizi kısıtlayacak çok dar yada ağır kıyafetlerden kaçınmalı. Pamuklu bir eşofman en uygun spor kıyafetidir. Kilo vermek isteyenler için termal eşofmanlar da tercih edilebilir.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *