sağlıklı zayıflamanın sırları

KALİTELİ VE SAĞLIKLI YAŞAM NASIL OLMALIDIR SAĞLIKLI ZAYIFLAMA YÖNTEMLERİ NELERDİR

Gülben Ergen‘in sunduğu sabah programının 10 Nisan günü yayınlanan bölümüne konuk olan Kaliteli Yaşam Danışmanı Haluk Saçaklı, sağlıklı bir yaşam için neler yapılmalı açıkladı. Kaliteli bir yaşamın başlıca engellerinden biri kilo problemidir. Kilo sonunu yenmek ve sağlıklı kilo verebilmek için beslenme ve egzersiz birbirini bütünlemelidir. Öncelikle bilmemiz gereken duygusal açlık ve gerçek açlık farkını iyi anlayarak uygulamalıyız. Duygusal açlık ağız açlığıdır ve yeme duygusunun hiç bitmemesidir. Dipsiz bir kuyu gibi yedikçe yersiniz ve doymak bilmezsiniz. Bunun başlıca sebeplerinden biri hızlı yemek yemektir. Duygusal açlığı baskılamanın en iyi yöntemi yavaş ve çok çiğneyerek yemektir. Beynimiz 20 dakikada doyma hissi verir. Hızlı yerseniz 20 dakikada daha çok yersiniz ve kilo alırsınız.

Kilo sorununu yenmek için mısır gevreği gibi kuru tahıl gevrekleri yemek sağlıklı mıdır? Haluk Saçaklı özellikle sabah kahvaltısında mısır gevreğini tavsiye etmiyor. Bu tek yönlü yalnızca tahıl ağırlıklı bir beslenmedir ve sağlıklı değildir diyor. 4 ana besin grubunu mutlaka tüketmelisiniz. 1) Tahıl olarak tam buğday ekmeği yemelisiniz, beyaz ekmek kesinlikle zararlıdır. 2) Meyve ve sebze tüketmelisiniz.3) Et, tavuk, balık, yumurta ve baklagiller protein almanız için şarttır. 4) Süt ve yoğurt mutlaka tüketilmesi gereken bir besin grubudur. Bu 4 besin gerubundan ölçülü olarak hergün yenmelidir. Sağlıklı beslenmek için bu şarttır.

Kilo sorunu olanlar çikolata yiyebilir mi? Haluk Saçaklı çikolatayı uygun zamanda ve ölçülü olarak yiyebilirsiniz diyor. Çikolatayı ikindi vaktinde ve bitter siyah çikolata olarak tüketiniz diyor. Sadece kilo sorunu olanlar değil sağlıklı beslenmek isteyen herkes bitter çikolata yemelidir. Çünkü çikolatanın rengi açıldıkça şeker oranı yükselir, rengi koyulaştıkça kakao oranı artar. Şeker oldukça zararlı bir besin olduğundan esmer bitter çikolata yemelisiniz. Kilo sorununuz varsa bir parça bitter çikolatayı dilinizin altına alıp eritiniz. Bu yöntem az yemenizi ve tat almanızı sağlar.

Hamburger, patates kızartması ve kola özellikle çocukların çok sevdiği bu menü bir zehirdir diyen Haluk Saçaklı, obezite ve Tip 2 şeker hastalığının sebebidir. Bu menüde bulunan hamburger 1500 kaloridir. İçerisinde 20 dilim patates bulunan küçük bir menü 280 kaloridir. Yüksek kalori almanızı ve kan şekerinizin yükselmesini sağlayan bu menü aynı zamanda bağımlılık yapar. Çocuklarınız bu gıdaları çok seviyorsa bile 15 günde yada ayda bir yemelerine izin vermelisiniz. Sık sık bu menü ile beslenen çocuklar hasta olmaya mahkumdur.

Sağlıklı yaşamın beslenmeden sonraki en önemli şartı egzersizdir. Haluk Saçaklı yürüyüş ve egzersiz olarak plates tavsiye ediyor. Sağlıklı bir hayat için günde 10.000 adım atmak gerekir diyor. Belinize bir adım sayar cihazı takıp hergün 10.000 adım atmaya dikkat ediniz diyen Saçaklı koşmayı kesinlikle tavsiye etmiyor. Koşmak yorucu ve acıktırıcı bir spordur, tempolu yürüyüş en iyisidir. Günlük yürüyüşünüz minimum 20 dakika maksimum 60 dakika olmalıdır. Koşu bandında yürüyorsanız maksimum 45 dakika öneriyor. Egzersiz yürüyüşten daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Plates çok güzel bir egzersizdir, tüm vücudunuzu çalıştırıp sağlıklı kilo vermenizi sağlayacağı gibi doğru nefes teknikleri ile sağlık getirir. Fakat aşırı egzersiz ve spor fayda yerine zarar sağlar. Bu nedenle ölçülü ve uygun şekilde spor ve egzersiz yapılmalıdır.

Programa katılan bir seyircinin sorusu üzerine kilo almak isteyenler içinde önerilerde bulunan Haluk Saçaklı, kilo almak için ara öğünlerde kalorili gıdalar yenmesini öneriyor. Kilo vermek isteyenlere ara öğün yapmalarını ve hafif kalorisiz gıdalar yenmesi önerilir. Kilo almak isteyenler tam tersine ara öğün yapsınlar ve oldukça kalorili gıdalar yesinler. Gece yatmadan önce bir muzu doğrayıp içine ceviz, bal ve kaymak eklesinler. Bu karışımı gece yatmadan önce yemek kilo almaya yardımcı olur. Spor olarak yürüyüş yapmasınlar. Egzersiz olarak haftada 3 gün kas çalıştırıcı plates yapabilirler.

İster kilolu olun ister zayıf önemli olan sağlıklı ve kaliteli yaşamaktır. Dengeli beslenmeyi ve egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirirseniz sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz. Haluk Saçaklı’dan öğrendiğimiz kaliteli yaşam tekniklerini hayatınızda uygulayıp sağlıklı yaşamanız dileğiyle..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *