ciltte pigment değişimleri

CİLTTE PİGMENT DEĞİŞİMİ NEDİR NASIL OLUR

Ciltte pigment değişimi cilt renginin değişmesine yol açan bir oluşumdur. Peki cilt rengi neden değişir, ciltteki pigment değişimleri neden olur. Uzmanlar ciltteki bu değişimleri şu şekilde açıklıyor.

Ciltte Pigment Değişimleri

Cildimizin rengini, deri hücrelerince üretilen “melanin” pigmenti belirler. Bazen bu renklendirme mekanizmasına bir şey olur ve cildin bir bölgesi çok fazla melanin üreterek rengi koyulur bunun tıptaki ismi chloasma’dır.

Bunun tersi de olur; cildin bir bölümünde hiç melanin üretilmeyince orası beyazlaşır. Beyaz bir leke periyodik olarak geliştiğinde “vitiligo” denen hastalığınız var demek olabilir.

Ciltte Pigment Değişimlerinin Belirtileri

* Deride yavaş yavaş büyüyen beyaz lekeler,

* Deride koyu kahverengi lekeler.

Ciltte Pigment Değişimleri Tedavisi:

Chloasma lekeleri en sık yüzde görülür ve pek uzaklara yayıldığı nadirdir. Bu koyu renkli lekeler direk güneşe maruz kalma, hamilelikle veya doğum kontrol hapı kullanmak gibi sebeplerle ortaya çıkar.Bunun yanında hem kadınlar, hem erkekler, görünüşte hiçbir neden yokken rahatsızlığa tutulabilir. Ciltte oluşan bu pigment değişimi sonucu ortaya çıkan kahverengi lekeler için cilt uzmanı dermatolog doktorlar öncelikle uygun krem ve ilaç tedavisi uygular. Düzelme olmazsa cilt soyma yöntemine başvurur. Fakat inatçı lekelerle karşı karşıya iseniz ve yine düzelme olmazsa lazer tedavisine başvurulur.

Tam tersi ciltte beyaz lekeler şeklinde pigment değişimi olmuşsa, vitiligo hastalığı testler ile teşhis edilir ve bu yönde tedavi uygulanır. Vitiligo hastalığı için alternatif bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.
www.kadinlariz.com

 


 

3 Comments

 • Huseyin
  25 Mart 2013 | Permalink |

  Mrb.ben Huseyin 40 yasindayim Benim proplemim yuzumun goz altinda ve burnumun ustunde buyuk morluk olustu 4 yil once Dermatolok à gittim ufak bi paca aldi labaratuvara gonderdi krem ve hap tedavisi verdi sonuc gelene kadar sonucun sonunda gunes yanigi dedi lazer tedavisine basladi 10 seyans yapmasini soyledi 2 seyans yaptik Biraz gecti ara vermek zorunda kaldik 2yil sonra geri basladim baska Dermatolok à o da bana pikmantasyon dedi krem tedavisi baslatti bi gunes Icin bide aksamlari ama hala leke duruyor Benim piskolojimi bozdu yardimci olursaniz memnun olurum tskl

 • admin
  25 Mart 2013 | Permalink |

  Merhaba Hüseyin Bey, güneş lekeleri için pekçok kürler ve tavsiyeler var. Ancak anlattığınıza göre derin bir güneş yanığı olduğundan lazer en etkili sonucu verecektir diye düşünüyorum. Birde doktorunuzda mutlaka tavsiye etmiştir etkili bir güneş koruyucuyu sürekli kullanın ve koruyucusuz güneşe çıkmayın diyebilirim. Sağlıklı günler dilerim..

 • Ahmet
  16 Ağustos 2013 | Permalink |

  Merhaba güneş gören yerlerimde koyu kahverengi lekeler çıktı . Soydurucu ve bitkisel ilaç denedim çıkmadı . Kalıcı olarak nasıl beyazlarım yardım edin ? Bazıları pigmentlerini öldür diyor acaba sağlık sorunu çıkar mı ?

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *