plastikteki kanser tehlikesi

HANGİ PLASTİKLER SAĞLIĞA ZARARLIDIR ZARARLI PLASTİK NASIL ANLAŞILIR

Plastiğin sağlık için zararlı olduğu biliriz. Fakat plastik damacanada su alır içeriz yada plastik kova yoğurtlarını sofralarımızın baş tacı yaparız. Peki sağlığımız bu kadar ucuz mu sizce? Özellikle kötü plastikten yapılan kaplar içerisindeki tüm besinler kansere neden oluyor. Ne yapmalıyız, sağlığımızı nasıl bu tehlikeden korumalıyız. Hayatımızda mümkün oldukça plastiğe yer vermemek en iyisidir. Ancak pekçok alanda plastik karşımıza çıkartılıyor. Plastikten kaçmak o kadar da kolay değil diyorsanız. Şimdi size en az zararı veren kaliteli plastik ile kanser yapan kötü plastiği nasıl ayırt edebilirsiniz, bundan bahsedeceğiz. Plastikteki kalite farkını nasıl anlayabiliriz açıklayalım.

Herhangi bir plastik ürün satın alırken dikkat etmeniz gereken plastiğin alt yüzünde göreceğiniz üçgen şekildir. Bu üçgen bazen oklar şeklinde bazen düzdür. Bu üçgen içerisinde rakamlar göreceksiniz. Eğer hiçbir rakam göremiyorsanız bu en kötüsüdür, rakam yazmayan plastiği almayınız. Plastikteki rakamlar 1’den 7′ ye kadar numaralandırılıyor. Peki hangi numara ne anlama geliyor, hangi numara sağlıklı, hangisi kanser yapıcı kötü plastiktir. Şimdi her rakamın içeriğinin ne olduğunu ve özelliklerini açıklayalım. Özellikle şunu vurgulamalıyız ki 3, 6 ve 7 rakamları en tehlikelisidir. Plastik üzerindeki üçgende bu rakamları görürseniz uzak durmalısınız.

Plastik Numaralar ve Anlamları:

1) PET veya PETE Polietilen içerir: Genelde su, iki litrelik alkolsüz içecekler ve yağların konduğu pet şişelerde kullanılır. Cam gibi şeffaftır. 1 yazan plastikler zararsızdır.

2) HDPE Yüksek yoğunluklu polietilen: Deterjan ambalajları ve pet süt şişesinde bulunur. 2 numara da zararsızdır.

3) PVC Polivinil klorid: Streç folyo, dış mekanda kullanılan eşyalar, plastik pipo, zemin malzemesi, duş perdeleri, şeffaf ve kabartmalı plastik ambalajlarda kullanılır. 3 numara oldukça zararlıdır kullanmayınız.

4) LDPE Az yoğunluklu polietilen: Kuru temizleme ve çöp torbaları, yemek saklama kaplarında bulunur. Zararsızdır.

5) PP Poliproplen: Şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında vardır. Zararsızdır.

6) PS Polistiren: Yemiş paketleri, plastik bardak-tabak, markette etin satıldığı köpük tabak, hazır paket fast food ürünlerdedir. 6 numara oldukça zararlıdır, mümkün oldukça kullanmayalım.

7) DİĞER: Bunlar birden altıya kadar kullanılan plastiklerin dışında kalanlardır. Yemek saklama kapları ve bazı pet şişelerde bulunur. 7 yüksek oranda zararlıdır, satın almayınız.

Doğada en sağlıklı yiyecek saklama kapları toprak ve cam kaplardır. Hayatınızda mümkün oldukça bu saklama kaplarını tercih ediniz. Sağlığımızı kaybetmeden çnce kıymetini bilmeli ve sağlıklı olanı tercih etmeliyiz. Sağlıklı günler..www.kadinlariz.com

 


 

2 Comments

  • ozgul elmas
    22 Kasım 2012 | Permalink |

    meraba merak ettimde bu plastik numaralari ulkelere gore degisiyomu

  • admin
    24 Kasım 2012 | Permalink |

    Merhaba Ozgul, yaptığım araştırmalarda bir yazıda “Amerika’da yapılan bir araştırma, 6 no’lu plastiklerin hormonal bozukluklara yol açtığını kanıtladı” şeklinde bir bilgiye rastladım. Plastiklerde zararlı maddeler ile ilgili pekçok ülkenin bilim adamlarının araştırmaları mevcut. Benim bu bilgilere göre yaptığım analize göre tüm ülkelerede plastiklerin zararlı etkileri aynı numaralar ile gösteriliyor. Sevgilerimle..

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *