trigliserid nedir

TRİGLİSERİD NEDİR NEDEN YÜKSELİR NASIL DÜŞÜRÜLÜR

Günümüzde yağlanmaya bağlı çeşitli hastalıklar ortaya çıktı. Yakın bir tarihte tanıştığımız kolestrol, damar içi yağlanma olarak biliniyor. Trigliserit kolestrolden biraz daha farklı bir yağlanma hastalığı diyebiliriz. Şimdi size trigliserid nedir, neden olur ve tedavisi nasıl yapılır açıklayalım.

Trigliserid; bitkisel ve hayvansal yağların birleşimi ile ortaya çıkar. Sadece hayvansal değil bitkisel yağlar olan ayçiçeği yağı, mısırözü yağı, fındık yağı gibi likit yağlarda trigliserid hastalığına neden olabiliyor. Yağ içeren tereyağ, margarin, mısır özü, canola yağı tamamıyla trigliserid formatındadır. Kişi yağlı yiyorsa ve alkolü fazla miktarda tüketiyorsa trigliseridin yüksek çıkma olasılığı çok yüksektir.

Trigliserid yüksekliği, kolesterolden farklı olarak yediğimiz et ve yağdan ziyade şeker, patates, pirinç, nişasta, un gibi yiyeceklere, yani karbonhidrat grubuna bağlıdır. Trigliserid seviyesindeki yükseklik, eğer genetik değil ise, iyi bir diyetle, birkaç günde normale dönebilir. Trigliserid seviyesini ölçtürürken bir gece önce alkol almamış, ağır yemek ve tatlı yememiş olmak gerekir.

Trigliserid Nasıl Oluşur:

Çok fazla doymuş yağ, karaciğer tarafından kollestrol oluşturur ve kandaki kolestrol seviyesini yükselir. Üzerine çok fazla kalori alındığında ve alkol alındığında ise, karaciğer bunu trigliseride dönüştürür ve kandaki trigliserid seviyesini yükselttir. Normal trigliserid değeri 150 mgr/dl. dır. 200 mgr/dl. üzerindeki kişilerin damar tıkanıklığına bağlı felç geçirme riski % 30 artar.

Trigliserid Tedavisi Nasıl yapılır Nasıl Düşürülür:

Trigliserid değerlerinizin normale dönmesi için karbonhidratlı yiyeceklerden ve şekerden uzak durun. Gazlı içecekler ve hazır meyve suları içmeyin. Trigliserid seviyeniz kilonuz ile bağlantılıdır. Zayıflayın ve normal kilonuza inin. Mutfakta kullandığınız yağ sağlığınız için çok öenmlidir. Margarinden uzak durun, yemeklerinizde zeytinyağı kullanın. Sebze ve meyve tüketiminizi artırın. Trigliserid değerlerinin yüksel çıkmasının ana nedenlerinden biri olan Alkolden uzak durun. Omega-3 bulunan besinleri özellikle balığı daha çok tüketmelisiniz. Cips ve kızartmalardan uzak durun. Mantı, pilav, hamur işleri, börekler ve hatta ekmek tüketimini azaltın. Günde yarım saatten fazla spor ve egzersiz yapın. Diyet yapmanıza rağmen trigliserid seviyeniz düşmüyorsa doktora gitmenizde yarar var.

Trigliseridi Düşüren Bitkiler ve Yiyecekler :

* Ceviz, * Badem, * Fındık,* Somon balığı, * Ton balığı, * Uskumru,* Soya fasülyesi, * Kuru fasulye, * Nohut, * Mısır, * Mısır unu,* Patates, * Domates, * Havuç, * pırasa * sarmısak. * soğan, * lahana, * semizotu, *brokoli, * marul ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, * Kiraz, * çilek, * elma, * erik, * limon, * Bira mayası,
* Adaçayı,* Ardıç, * Ay Çiçeği, * Buğday Çimi, * Karabaş Otu, * Kekik, * Kuşdili, * Nane, * Çavdar,* Keten tohumu yağı, * kanola yağı, * soya yağı Trigliserid seviyesini düşürür. Sağlıklı günler..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *