kadınlarda göğüs büyümesi

GÖĞÜS BÜYÜMESİ NEDEN OLUR GÖĞÜS KÜÇÜLTME AMELİYATI VE SONRASI

Büyük ve sarkık göğüsleri olan bayanlar için büyük bir sorundur büyük göğüsler. Göğüslerin büyüklüğü özellikle giyilen kıyafete uyum sağlaması açısından sıkıntı yaratabilir. Büyük göğüsleriniz varsa hep ağır bir yük taşımak zorundasınızdır. Hatta büyük göğüsler özellikle yaz aylarında terleme ve pişik şikayetleri ile bir sağlık sorunu haline gelir. Peki göğüsler neden büyür ve ne yapılır açıklayalım.

Göğüs Büyümesi Nedenleri:

* Göğüs büyümesi yani virjinal hipertrofi, genç kızlıktan beri varolabilir ,
* Şişmanlama ile ortaya çıkabilir,
* Gebelik sonrasında göğüsler büyük kalabilir,
* Bazı hormonal ilaçlar (kortizon vb) kullanımı sırasında veya sonrasında göğüs büyümesi olabilir.
* Bazen da bizzat göğüsün kendisinde bir kitle özellikle tek göğüsü büyütür.
* Ailevi yatkınlıkta büyük göğüs nedenleri arasındadır.

Göğüs Büyüklüğü Nasıl tedavi Edilir:

Göğüs büyüklüğü için uzman bir doktora başvurduğumuzda öncelikle göğüs muayenesi yapılır. Göğüs ölçüleri kayıt edilir. Memelerde ve koltuk altlarında kitle olup olmadığına bakılır. Önceki meme hikayesi öğrenilir (şüpheli kitle, akıntı vb) ve nihayet ailedeki meme hastalıkları sorgulanır. Daha sonra gerektiği durumlarda memelerin ultrasonik incelenmesi istenebilir. Ultrason tetkiki kolay ve zararsızdır, ışın alınmaz ve memelerdeki şüpheli kitleler hakkında iyi bir fikir verir. Öyle ki bu ultrasonda şüpheli bir kitle çıkarsa küçültme ameliyatında bu kitle çıkarılıp patolojik incelemeye gönderilebilir.

Göğüs büyümesi devam ediyorsa büyümenin nedenlerine yönelik testler istenir. Göğüs büyümesi durmuşsa meme küçültme ameliyatına karar verilebilir. Hastanın beklentileri burada önemlidir. Kaç bedene kadar küçültme istediği, kalacak izlerin yerleri ve benzeri ayrıntılar tartışılır.

Meme küçültmede ameliyatlarında fazla meme dokusu ile birlikte fazla deri de atılır bu nedenle genellikle ters T şeklinde bir iz kalır. Bu iz dekolteden gözükmeyecek şekilde meme altında kalır.

Operasyonun yapılması için kişinin sağlık durumunun elverişli olması lazımdır. Sağlık durumu genel sağlık testleri ve kişinin durumuna özel tetkikler ile anlaşılabilir. Uzman doktor bu testlerin sonucunda özel bir riski yoksa ameliyata karar verir.

Meme küçültme ameliyatı meme kanseri olma şansını otomatikman azaltır. Meme dokusu ne kadar küçülürse kanser gelişme şansa da o kadar azalır.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Nasıl yapılır:

Meme küçültme ameliyatlarını Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanları yapabilir. Genel beden ölçüleri ve göğüs kafesine uygun olarak, hastanın beklentileri de dikkate alınarak işaretleme yapılır. Meme başı büyükse onun da küçültülmesi planlanır. Ayakta yapılan bu işaretlemeye ameliyat sırasında uyulur çünkü yatarken ölçüler değişmektedir.

Göğüs küçültme ameliyatı genel anestezi ile yapılır ve genellikle 3-4 saatte tamamlanır. Gerekli miktarda deri ve meme-yağ dokusu çıkarılırken meme başı olması gereken yere süt kanalları ile beraber taşınır. Kalan meme dokusuna şekil verilir ve göğüs ön duvarına dikişlerle asılır. Olası kan ve sıvı birikimini önlemek için vakumlu dren konur ve dokular gizli dikişlerle kapatılır. Dren yeri ve bazı kritik bölgeler hariç genellikle alınacak dikiş yoktur ve gizli dikişler kendinden erir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası:

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında uzman doktorun gerekli gördüğü kadar hastanede yatmak (genellikle 2-3 gün) ve onun önerilerine uygun davranmak, hem ameliyat sonrası olası terslikleri önler hem de erken dönemin daha rahat atlatılmasını sağlar. Koruyucu antibiyotikler ve ağrı kesici ilaçlar gereklidir. Drenler 3-4 gün veya daha sonra alınabilir. Bandajlar genellikle drenlerle beraber çıkarılır ve hemen özel destekli sütyene geçilir. Bu sütyen 1-3 ay zorunlu olarak takılır ve 3 ay sonunda ağır sporlar dahil her türlü aktiviteye izin verilir.

Meme küçültme ameliyatı küçük ölçekli bir ameliyat olmamakla beraber öyle aşırı zorluklar da yoktur. Doktorun önerileri ile erken dönem nisbeten rahat atlatılabilir. Kişiye göre değişmekle beraber 10-15 gün istirahat sonunda tedricen normale dönmek mümkündür.

Bazı hassas bünyelerde doku içindeki dikişler birkaç hafta içinde kendisini dışarı atabilir, dikiş doktor tarafından çıkarılıp atılırsa hemen düzelme olur.

Ameliyat her ne kadar gizli dikişlerle yapılsa bile ters T şeklinde izi mutlaka kalır. Bu iz 3 ay içinde solmaya yüz tutar ve geçen zamanla daha da belirsizleşir. İz kalmasında kişisel farklılıklar da sonuca tesir eder, bazı kişilerin yarası çabuk iyileşip izleri kaybolurken bazılarının yaraları geç kapanır ve izleri uzun süre belli olur. Periodik doktor kontrolleri sırasında izlerin durumuna göre bazı ilaçlar yararlı olabilir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirme:

Bu operasyon sırasında süt kanalları kesilmediği için olası doğum sonrası emzirme mümkün olur. Bı nedenle meme küöültme ameliyatı genç kızlarda da uygulanabilir. Ancak meme dokusu küçültüldüğü için otomatikman süt vermede azalma olabilir.

İlk birkaç hafta meme başları hissiz kalmakla birlikte zamanla bu his tamamen veya büyük oranda geri dönmektedir.

Bazı çok büyük memelerde istisnai olarak meme başı ancak kesilerek nakledilebilir ve bu sırada süt kanalları da kesilir. Bu yöntem sadece doğum yapmayacak bayanlarda seçilir. Yine bu yöntemde meme başı hissi uzun süre geri gelmeyebilir. Ancak bu yöntem nadiren ve çok büyük memelerde, orta yaş ve üzerindeki hanımlarda son çare olarak kullanılır.
Op. Dr. M. Nebil Bozdogan
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı
Soru Sormak İçin Tıklayın
Tel : 0 312 4263760 – 4660483 – 4272417
Fax : 0 312 4669968
Adres : Tunali Hilmi Caddesi 70/12 Kavaklidere Ankara
E-mail : dr.nebilb@hotmail.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *