parmak izi olmayanlar

PARMAK İZİ OLMAYAN İNSAN OLUR MU

Her insanın parmak izinin birbirinden farklı ve kendine özgü olması insanların kendine özgü olan bir özelliğidir. İnsanları birbirinden farklı kılan parmak izi özellikle suç işlenmesi halinde ilk araştırılan ipucudur. Bunları genellikle herkes bilir fakat size bahsetmek istediğim konu parmak izi olmayan insan olur mu? Gerçekten ilginç öyle değil mi? Şimdi bu ilgi çekici konuyu açıklayalım.

İsviçreli bir kadının 2007’de havaalanında parmak izinin alınamaması nedeniyle zor anlar geçirmesine yol açan “kimliksizliği” araştıran bilim adamları, bu duruma genetik mutasyonun neden olduğu sonucuna vardı. Nadir bir mutasyonun bazı kişilerin parmak izi olmadan doğmasına neden olduğu ortaya çıktı.

İsrail’deki Tel Aviv Üniversitesi ve İsviçre’deki Basel Üniversitesi Hastanesi’nden bilim adamları, “adermatoglifia” adı verilen “parmak izsizliğine” maruz kalan 5 ailenin bireylerini inceledi. Ailelerden birinin 3 kuşağının gen yapısını inceleyen bilim adamları, parmak izi olmayanların SMARCAD 1 geninde mutasyon olduğunu gördü.Alıntı

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *