sakal çıkmamasının nedenleri

SAKAL ÇIKMAMASI SORUNU NEDENLERİ VE ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ NELERDİR

Erkeklerin ergenlik döneminde sakalları çıkmaya başlar. Bu bir erkeklik simgesi olarak bile kabul edilir. Fakat bazı erkeklerin 18 yaşına gelseler bile sakalı çıkmaz ve bunu büyük bir sorun haline getirirler. Neden sakalım çıkmıyor? sakalım ne zaman çıkar? gibi soru işaretleri ile bir arayış içine girerler. Erkeklerin sakalının çıkmaması yada az çıkmasının 2 ana nedeni vardır.

Sakal Çıkmaması Nedenleri:

1) Hormonal kaynaklı sakal çıkmaz.
2) Genetik sebeblerle sakal çıkmaz.

Erkelerin sakalının çıkması testesteron hormonu sayesinde olur. Eğer testesteron hormonu az ise sakal az çıkabilir yada hiç çıkmayabilir. Bir hormon tahlili yaptırarak sakal çıkmama sebebinin hormonal olup olmadığı öğrenilebilir.

Eğer sakal çıkmamasının nedeni genetik ise , yapılacak bir şey yoktur. Kalıtsal olarak köse denilen türde sakalınız çıkmayabilir. Aileden gelen böyle bir durumda tedavi mümkün değildir.

Sakal Çıkması İçin Bitkisel Çözüm Yöntemleri:

Isırgan Otu Kürleri:

Bu kürler sakal çıkmama sorununa bitkisel çözüm olacağı gibi sakalı az çıkanlar için sakalı gürleştiren yöntemlerdir. Sakalın daha düzgün çıkmasını ve gürleşmesini sağlar.

1) Yarım litre taze kaynatılmış su içine, 5 poşet ısırgan otu çayını ilave edin. Kabın ağzını kapatın ve 5-10 dakika demlendirip, soğutun. Elde ettiğiniz bu infüzyonu yüzünüzü yıkayıp duruladıktan sonra durulama suyu olarak kullanın. sakal diplerine yapacağınız masaj, zaman içinde sakal kaybını önler, sakalı güçlendirir ve kepek oluşumuna engel olur. Ayrıca bu karışımı tonik olarak kullandığınızda cildiniz de sıkılaşır.

2) 100 gram dulavrat otu kökü, 100 gram ısırgan otu kökü ve 60 gram simsir ağacı yaprağını 2 litre sirke içine bırakın. Bitkileri 8 gün sıcak bir yerde dinlendirdikten sonra süzün. Elde edeceğiniz sıvıyla yüzünüze masaj yapın.

3) 1 litre elma sirkesini kaynama derecesine kadar ısıtın (Ama kaynatmayın) ve içine 1 avuç dolusu ısırgan otu yaprağı ekleyin. 15 dakika demlendikten sonra süzün. Daha sonra yüzünüzü bu suyla durulayın ve masaj yapın.

Aslında sakalınızın çıkmamasını bence çok fazlada kafanıza takmayın. Hergün traş olmak zorunda kalan insanlar da inanın sakalının çıkmamasını istiyor. Güzel günler dilerim..

 


 

One Comment

  • Roket
    15 Aralık 2011 | Permalink |

    Peki bu yazdıklarınız kesin çözüm olurmu yoksa işe yaramaz mı bunları süreklimi yapmak gerekir yoksa bir defa mı yapıyoruz

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *