mutlu evliliğin sırları

MUTLU EVLİLİĞİN 10 ALTIN KURALI

Evliliklerin çok kısa sürdüğü günümüzde yıllarca mutlu bir evlilik için yapılması gerekenleri merak edenler için iyi evliliğin sırlarını araştırdık. 15 yıllık evli bir anne olarak bende kendi tecrübelerimi katarak yazdığım bu makale umarım sizlere de yardımcı olacaktır. Evlilik gerçekten yürütülmesi zor bir gemi gibidir. İki genç birbirini çok sever, aylarca hatta yıllarca flört ederler ve sonunda evlenirler. Birbirini çok seven ve mutlu bir flört dönemi yaşayan gençler evlendikten sonra anlaşamazlar. Çünkü iki yabancı insanın aynı evi ve hayatı paylaşması ve anlaşması inanın çok zordur. Özellikle günümüzdeki evliliklerin kısa sürmesinin nedeni tahamülsüzlüktür bence. Evlilik sabır ve emek ister.

1) Evli çiftlerin arasında bazı anlaşmazlıklar olabilir. Ancak önemli olan, tarafların aynı zamanlarda çok sinirli hareket etmemeleridir. Eğer eşiniz sinirliyse siz alttan alın. Haklı olsanız bile ortamın sakinleşmesini bekleyin. Eğer çiftler aynı anda sinirlenip birbirlerine bağırırsa sorunlar büyüyecektir. Üstelik isteklerimizi anlatmamızda bir o kadar zor olacaktır. sabırlı olup sakinleştikten sonra tatlı bir dille konuşmak sorunları halleder ve isteklerinizde gerçekleşir.

2) Eşinizle tartışma esnasında o sesini yükseltti diye siz de sakın bağırmaya başlamayın. Bağırmak hiçbir şeyi çözmeyecektir. Hiçbir koşulda, eşinize karşı sesinizi yükseltmeyin. Sevgiden önce aranızdaki saygıyı koruyabilirseniz, uzun yıllar süren mutlu bir evliliğiniz olur.

3) Elbette eşinizin birtakım hareketlerini beğenmeyebilirsiniz, bu çok doğaldır. Bazı haraketlerinden hoşalnmadığınızı ona yumuşak ve tatlı dille söylemeniz daha etkili olacaktır. Örneğin; Şu hareketinden nefret ediyorum değil de, canım bence bu haraket sana hiç yakışmıyor diyebilirsiniz. bu hitap daha etkili ve yerinde olacaktır.

4) Eşinizle tartıştığınız bir konuda üstün çıkmaya çalışmak size bir şey kazandırmaz. Eğer tartışmayı mutlaka birinin kazanması gerekiyorsa, bırakın eşiniz kazansın. Aşkın bir iktidar savaşı olmadığını bilerek hareket edin. Tartışmayı kimin kazandığı ya da kaybettiğinin çokta büyük bir önemi yoktur aslında.

5) Geçmişte yaşananların artık çok gerilerde kaldığını ve önemli olan şimdi yaşananlar olduğunu hiç unutmayın. Hiçbir zaman geçmişte yapılan hataları eşinize hatırlatmayın. Bir tartışmada, birdenbire konuyla ilgili ya da ilgisiz, eşinizin eskiden yaptığı bir hatayı gündeme taşımayın. Geçmişi hatırlatmanın bir faydası olmayacağı gibi ilişkinizi daha gergin bir duruma getirecektir.

6) Evlilikte tüm zamanlar birlikte geçirilecek diye bir kaide yoktur. Birbirinizden farklı hayatlarınız olabilir, eşiniz maça giderken siz de eski kız arkadaşlarınızla dışarı çıkabilirsiniz. Ama bir plan yaparken mutlaka eşinizin fikrini almalısınız. Eşinizi her şeyden önde tutmalısınız. Ömrünüzü eşinizle birlikte geçireceğinizi düşünerek haraket edin.

7) Yatak odası çiftlerin aşk yuvasıdır ve yatak odasının huzuru önemlidir. Şiddetli bir kavga etmiş olsanız da yatak odanıza, dolayısıyla yatağa asla dargın girmeyin. Yatmadan önce mutlaka tüm sorunlarınızı halledin. Yatak odanız, sizin için özel bir dünyadır. O odaya sorunlarınızı taşımayın.

8 ) Evlilikte iltifat çok öenmlidir. Gün içinde en azından bir kere hayat arkadaşınıza güzel bir söz söyleyin. Dünyadaki birçok kişinin onu çekici bulması bir yana, asıl önemli olan sizin ne düşündüğünüzdür. Eşinize güzel sözler söylemek onu size daha çok yaklaştıracaktır.

9) Özür dilemek önemli bir ayrıntıdır. Eğer yanlış bir şey yaptıysanız, bunu itiraf edin ve özür dileyin. Tabiki nasılsa özür dilerim diye düşünerek hataların tekrarı olmaz. Fakat istemeyerek bir hata yapmışsanız özür dilemeyi bilmelisiniz.

10) Bir söz vardır bilirmisiniz suç yuvarlaktır ne tarafa itersek o tarafa gider. Bir sorun olduğunda suç iki taraflıdır unutmayın. Bir düşünün bakalım tartışmalarınız neden çıkıyor? Acaba sadece karşı tarafı suçlamak ne kadar gerçekçi? Sizin hiç mi payınız yok tartışmalarda. Elbette ki vardır. İşe ilk olarak, bunu itiraf etmekle başlayın isterseniz. Kendinizi eleştirmekten korkmayın. Bir sorun olduğunda önce kendi hatalarınızı düşünmek sorunun daha kolay çözülmesini sağlayacaktır.

Mutlu bir evliliği yıllarca sürdürmek istiyorsanız, eşinizle ömür boyu birlikte güzel bir hayat geçirmek istiyorsanız bu 10 altın kural size yardımcı olacatır. Unutmamanız gereken saygı olmadan sevgi olmaz, asla saygınızı yitirmeyin. Sabırlı olmak bir fazilettir, sabırlı olun. Yuvanızın huzuru önemlidir, evliliğinize emek verin. Unutmayın ki hiçbir insan dört dörtlük ve kusursuz değildir. Hep şunu düşünün en iyi eş benim eşimdir. Sevgiyle mutlu kalın…

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *