ahmet maranki renkler ve sağlık

SABİHA AKDEMİR İLE GÜNBEGÜN PROGRAMINDA AHMET MARANKİ

Prof. Dr. Ahmet Maranki, Kozmik Bilim Müdavimlerine, TRT ekranlarında ilgiyle izlenen “Sabiha Akdemir ile Günbegün” isimli programdan seslenmeye devam ediyor. Büyük ilgi gören, telefon ve e-posta yağmuruna tutulan programda, bu hafta yine sağlığımız için önem çok önemli konular ele alındı.

Programın başlangıcında renklerin enerji boyutunda bahseden Maranki, yaratılan hiç kimsenin renginin birbirine benzemediğini vurgulayarak, her rengin farklı bir organa tesir ettiğini açıkladı.

Renklerin Psikolojimize Etkisi Nelerdir

Maranki şöyle konuştu: “7 tane renk vardır. Her birimiz topraktan yaratıldık. Toprakta ve suda da 7 renk vardır. Gökkuşağına bakarsanız yine 7 renkten oluşur. İmamı Rabbani’den tutun da İbrahim Hakkı Hazretlerine kadar eskimez tüm kitaplarda renklerle tedavi ilmine yer verilmiştir. Hatta Osmanlı darüşşifalarında 400 yıl boyunca renklerle tedavi gerçekleştirilmiştir. “Ben bu rengi beğeniyorum” demek aslında o insanın psikolojisini yansıtır. Renklerin birer dalga boyu vardır. Eskiden kalp hastaları, verem hastaları sanatoryumlara yatırılırdı. Yeşil renginin verdiği huzurdan, şifadan faydalansınlar diye. Evimizi boyarken de renklerin dalga boyuna dikkat etmemiz gerekir.”

Özellikle çocuklarımız söz konusu olunca renklerin daha bir önem kazandığını ifade eden Maranki, “Renkler hayatımızın bir parçasıdır. Ruh yapımıza göre renk seçeriz. Sınıfların rengini, okulları sarıya boyuyorlar. Sarı midemizin rengidir. Bu renk çocuklarımızın daha çok acıkmasını sağlar. İlkokul çağındaki bir çocuğun çalışma odası kesinlikle kırmızı boyalı olamaz. Yatak odaları yeşil ya da lila tonlarında olmalıdır. Bu renkler rahatlatıcı renklerdir. Çocukların oda renkleri aydınlık olmalıdır. Lacivert, lila, turkuaz, yeşil tonlarındaki bir odada çocuğunuzun aklı hep çalışır, sürekli dinamik olur” diye konuştu.

Programa canlı performansıyla renk katan sanatçı Yudum, söylediği türkülerle izleyicilerden tam not aldı. Kozmik Mutfak’ta bu hafta kırmızı pancar salatası ve enginar çorbası yapıldı.

Enginar ve devedikeninin bedene sağladığı faydalardan bahseden Maranki, Hepatit B ve C hastalıklarının dünyada çok salgın olduğuna dikkat çekerek, “İnsanlar termallere, havuzlara gidiyor. Bu tarz yerlerin çoğu, kişilerden hepatit B ve C raporu istemiyor. Bu şekilde hastalığın yayılmasına zemin hazırlanıyor. Karaciğerimizi enginar devedikeni ile koruyabiliriz. Karaciğerin en iyi dostu, bu iki bitkidir. Dünya 1978 yılında devedikenini bitkisel destek ürünü yapmasına rağmen biz son iki yıldır üretmeye başladık” dedi.

Enginar ve devedikeninin faydalarına tek tek değinen Maranki’nin çalışmalarını, Balıkesir Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülendam Tümen canlı telefon bağlantısına katılarak destekledi.

Maranki sözlerini şu şekilde devam etti: “Devedikeni ve enginarın kan yağlarını kolesterolü, ALT – AST değerlerinin düzelmesinde etkilidir. Bedeni iki kısımda inceleyebiliriz; asidik ortam, alkali ortam. Kanınızda asidik ortam arttığı zaman, kanınız kirlenir. Kanınız kirlenince saçınız dökülür, cildiniz bozulur. İlk önce kanın temizlenmesi lazım. Kanı temizlemek içinde alkali bitkiler kullanmak gerekir. Dünyanın en alkali sebzesi kırmızı pancar ve enginardır. Bitkilerde ise devedikenidir. Enginar damar adalelerini güçlendirmede kullanılabilir. Şunu unutmayın ki, bunlar asla tıbbi tedavi yerine geçmez.”

Program sonunda, canlı telefon bağlantısıyla yapılan küçük bilgi yarışmasına katılan izleyicilerin, Maranki’nin sağlıklı yaşamla ilgili konularının sorulduğu soruların hepsine doğru cevap vermesi, Maranki’yi ve sunucu Sabiha Akdemir’i mutlu etti.
Kaynak :www.maranki.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *