mide ekşimesi

MİDE EKŞİMESİNE İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI İLE ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ

Midemiz en yoğun çalışan ve yorulan organlarımızdandır. Her gün defalarca sıcak soğuk demeden tüm besinleri öğütür, ayrıştırır ve bize yararlı hale getirir. Bu kadar çok çalışan midemizde oluşacak rahatsızlıklarda aslında çok normaldir. Acaba midemize ne kadar iyi bakıyoruz sizce? Aman midem nasıl öğütür demeden yiyip içiyoruz aslında. Şimdi size pekçok rahatsızlığın oluşabildiği midede oluşan ekşime sorunundan bahsedeceğiz. Mide ekşimesi aslında pekçok insanda rastlanabilen bir rahatsızlıktır.

Mide ekşimesi nedir derseniz. Şu şekilde tanım yapalım. Mide ekşimesi; midede bir ezilme, yanma ve mideden ekşi, acı ve yakıcı bir sıvının gelmesidir. Peki mide ekşimesi neden olur, nedenleri nelerdir açıklayalım.

Mide Ekşimesi Nedenleri:

* Sindirimi zor yiyecekler mide ekşimesinin başlıca nedenidir.
* Aşırı yemek ve içmek mide ekşimesi yapar.
* Özellikle alkollü ve asitli içeceklerden kaynaklanabilir.
* Mide doudenum ülseri mide ekşimesi sebebidir.

Mide Ekşimesi Tedavisi:

Mide ekşimesi şikayetiniz sık sık tekrarlanıyorsa, sürekli mide ekşimesi yaşıyorsanız bu durumda mutlaka Dahiliye Uzmanı bir doktora başvurunuz. Mide ekşimesi sorununun nedeni belirlenip nedene bağlı olarak uygun tedavi uygulanacaktır. Fakat kısa süreli bir mide ekşimesi yaşıyorsanız size doğal çözüm önerilerimiz var.

Mide Ekşimesine Bitkisel Çözüm Kürleri:

1) Nane: Yemek aralarında taze nane yemek fayda sağlayacaktır.

2) Kuşburnu: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince ince kıyılmış 1 çay kaşığı kuşburnu katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekledikten sonra süzülüp günde 3 öğün yemeklerin ardından birer çay fincanı içilir.

3) Pelin Otu: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince ince kıyılmış 1 çay kaşığı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekledikten sonra süzülüp günde 3 öğün yemeklerin ardından birer çay fincanı içilir.

4) Hindiba: Bir litre suyun içine 2 avuç hindiba yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek kalan yapraklar salata yapılarak yenilir.

5) Semizotu: Bir litre suyun içine bir bir avuç semiz otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek yemeklerin ardından birer çay bardağı içilir.

Mide ekşimesi sorunu yaşamadan saat gibi işleyen bir mide ile size sağlıklı günler dileriz..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *