mutfaktaki 5 mucize besin

MUTFAĞIMIZDAKİ DOĞAL ECZANE İLAÇ ETKİSİNDEKİ 5 BESİN

Doktorum programının 12 Nisan Çarşamba günü yayınlanan bölümünde Akupunktur ve Fitoterapi uzmanı Doktor Ümit Aktaş ilaç etkisindeki 5 besini açıkladı. Mutfağımızda bizim bilmediğimiz doğal bir eczane var. Sağlığımız için oldukça faydalı bu eczaneden nasıl yararlanacağız. Mucize etkisi yaratan 5 besin nedir ve nasıl kullanılır açıklayalım.

1) TUZ:

Tuzun zararlı olduğunu biliyoruz. 3 zararlı beyazdan biri olan tuzun faydasından bahsedeceğinz. Elbette tuzu yemeklerimizde aşırı tüketmek zararlıdır. Şimdi size tuzun solüsyon yapılarak solunum yolu hastalıklarında nasıl kullanıldığını açıklayalım.

Tuz Solisyonu Malzemeleri:

* 1 çay bardağı,
* 1 su bardağı su,
* Damlalık.

Tuz Solüsyonu Hazırlanışı:

1 çay bardağı kaynayıp soğutulmuş su içine 1 çay kaşığı tuz koyun. Karıştırıp eritin. Tuz çözeltisi elde ettik. Basit üst solunum yolu enfeksiyonlarında burun tıkanıklığını açar. Gargara yapıldığında boğaz hastalıklarına çok iyi gelir. Sinüzit için bu karışımı burnunuza çekip genizinize kadar gittiğini hissedin. Sinüslerin içinden geçerken mikropları temizler. Bir damlalık ile burnunuza damlatın. Damlatırken burun deliğinin diğerini kapatın ve başınızı eğin daha etkili olur. Burun tıkanıklığını tamamen açar. Günlük hazırlanması daha faydalıdır. Kapaklı şişede gün boyu saklanabilir. Bakteri ve mantar bulaşmaması için kapalı olmalıdır.Serum fizyoloji yada okyanus suyu diye satılan ürünler tuzlu sudur. Bunu evinizde yapabilirsiniz. Damlalıklarınızı sık değiştirin.

2) NANE ÇAYI:

Nane özellikle mide hastalıklarında yatıştırıcı ve hazımsızlık sorununa iyi gelir. Naneyi iki şekilde kullanırız. Kuru nane kullanabiliriz. Yada taze nane yapraklarını normal siyah çayın yada yeşil çayın içine atarak içebilirsiniz. Midedeki öğütücü kasları geliştiren hazmı sağlayan etkisi var. İyi kurutulmuş bir naneyi tazesine tercih ediniz. Antimikrobiyal etkisi vardır mikropları temizler. Aynı zamanda ağrı kesici etkisi vardır. Özellikle migren ağrısına çok iyi gelir. Nane çayı içip karanlık bir odada biraz dinlendiğinizde baş ağrınız geçer.

Nane Çayı Tarifi:

Malzemeleri:

* 2 yemek kaşığı kuru nane,
* Yarım litre su,
* Limon dilimleri.

Hazırlanışı:

Cam yada porselen bir kapaklı bir kap içerisinde 2 yemek kaşığı nanenin üzerine 1 bardak kaynar suyu döküp ağzını iyice kapatın. Nane uçucu yağ barındırdığından 5 dakika iyice kapatarak demleyin. Ağzı açık olursa adı üstünde uçucu çaydır etkisini kaybeder. 5 dakika sonra süzüp içine limon atarak içebilirsiniz. Harika bir çaydır.

3) EV YOĞURDU:

Ev yoğurdu mutfaktaki bir mucizedir. En şifalı gıdalardan biridir. Yoğurt sütün mayalanması ile yapılan bu gıda bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Mantar enfeksiyonları üzerinde etkilidir. Gerçek yoğurt bozulan yoğurttur. Hazır yoğurt bozulmaz. Çünkü yoğurdun içine antibiyotik katılıyor. Bu nedenle bozulmuyor. Çocuklarınıza bilmediğiniz antibiyotiği yedirmeyin yoğurdunuzu evde yapabilirsiniz. UHT süt basınç altında yüksek sıcaklıkta içinde bakteriler ölsürülerek yapılır. Evet mikropların ölmesini sağlaması güzeldir ama besin değerleride ölür. Bu nedenle yoğurdunuzu UHT sütle değil günlük sütle yapmalısınız. Marketlerde cam şişede satılır. Bağırsaklarda milyonlarca mikrop taşıyoruz. Bu bakteriler faydalı mikroplardır. Onlar olmasa yaşayamazsınız. Bağırsaktaki bakteriler azaldığında pekçok hastalığa da neden olur. Tülbentten süzüp basit cilt enfeksiyonları için kullanabilirsiniz. Anti mikrobiyel özelliğide vardır. Sivilceleri kurutur. Mantarı iyileştirir.

Sivilce ve Mantar İçin Ev Yoğurdu Nasıl yapılır:

Malzemeler:

* 1 litre günlük süt,
* 1 kaşık probiyotik yoğurt,
* 1 tülbent.

Yapılışı:

Günlük sütü alıp bir taşım kaynatalım. Cam kavanoz içine alıp serçe parmağımızı yakmayacak sıcaklığa geldiğinde içine 1 kaşık probiyortik yoğurdumuzu katıp karıştıralım. Bir örtü ile saralım. Yaklaşık 5-6 saat sonra yoğurdunuz hazır olur. Yoğurdunuzu 3-4 gün içerisinde tüketin. Eczanelerde probiyotik tabletler satılır. İki tableti ezip sütle sulandırıp aynı şekilde mayalayınız. Ev yoğurdu vajinal mantarı önler. Mantar enfeksiyonlarında çok etkilidir. Sadece evinizde yaptığınız bu probiyotik yoğurt ile hiç bir ilaç kullanmadan mantar hastalıklarını yenebilirsiniz.

4) YULAF LAPASI:

Yulaf sayısız faydaları olan bir tahıldır. Yulaf kolestrolü düşürür. Kalp hastalıklarına yakalanmayı önler. Egzema, alerji ve mantarlara iyi gelir.

Egzema, Kurdeşen, Güneş yanığı için yulaf lapası:

Malzemeler:

* 1 kap yulaf,
* 1 su bardağı su,

Yapılışı:

Cam bir kap içine yulafı koyup üzerine 1 su bardağı kadar sıcak su koyup dinlenmeye bırakırız. Bir süre dinlendikten sonra hasta olan bölgeye yulaf lapasını sürüp üzerini sera ile saralım ve 15-20 dakika bekletin. Günde 3 kez uygulayabilirsiniz. Kurdeşen için bir küvete 3 avuç kuru yulaf atıp içinde 1 saat kadar beklediklerinde çok faydalı olur. Kaşıntıları da geçer.

5) BAL:

Gerçek bal nasıl anlaşılır. Sahte bal glikoz şurubu ile yapılan fabrikasyon baldır. Balın fiyatı çok ucuzsa hemen şüphelenmek gerekir. Çok ucuza bal olmaz. Balın fabrikasyon olmadığını anlamak çok zordur. Bildiğimiz yerden bildiğimiz markaları almak en iyisidir. Bal mucize bir besindir fakat çok fazla hile yapılan bir üründür. Bal bağışıklık sistemini güçlendirir. Basit yaralarda, çiziklerde, yarıklarda bal kullanabilirsiniz. Yaranın üzerine sürüp bir tülbentle kapatıp biraz bekletin çok çabuk iyileşecektir. Hakiki bal faydalı olacaktır.www.kadinlariz.com

 


 

2 Comments

  • neset
    01 Mart 2013 | Permalink |

    Probiyotik yogurtu yaparken herdefasinda taplet proboyotik atmamiz gerekiyormu yapmis oldugumuz yogurtun mayasi yeterlimi bu bilgiler icin cok tesekkür ederim

  • admin
    02 Mart 2013 | Permalink |

    Merhaba Neset, her defasında probiyotik tablet kullanmaya gerek yok elbet yaptığınız yoğurttan maya yapabilirsiniz. Sağlıklı günlere..

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *