bebeklerde bıngıldak

BEBEKLERDE BINGILDAK NEDİR NEDEN OLUR NE ZAMAN KAPANIR

Bebeklerde Bıngıldak Neden Olur:

Bebek kafasının üst kısmında yumuşak bir bölümle yani bıngıldak ile doğar. Bu, doğum esnasında bebeğin oldukça dar olan doğum kanalından kolayca geçmesini sağlar. Bu şekilde bebeğin başı bu kanaldan kolayca geçebilir. Yani Rabbim insanın dünyaya gelmesini kolaylaştırmak için bıngıldak ile yaratmıştır. Kafatası kemikleri birbirine iyice yapışık bir bebek başının böyle bir kanaldan geçmesi mümkün değildir. Dolayısıyla, bebeğin kafasının üst tarafında, dört parça kafatası kemiğinin henüz birbirine birleşmediği yumuşak bir kesim olan bıngıldak vardır.

Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır:

Bebeğinizin başındaki bıngıldak büyük mü acaba diye düşündünüz mü hiç. Acaba bıngıldak boyutu ne kadardır. Bıngıldak ne zaman kapanacaktır. Bıngıldak büyüklüğü çok değişiktir. Genellikle en geniş bıngıldak, en geç kapanandır. Bazı bebeklerde kafatası kemikleri doğumdan dokuz ay sonra birleşir. Bazılarında ise bu süreç iki yılda tamamlanır. Ortalama oniki ila onsekiz ay arasında bıngıldak tamamen kapanacaktır.

Bıngıldaktan Korkmayın:

Anne babalar bu yumuşak kesimden korkabilirler. Bazı anneler, bebeğin beynine zarar vereceği korkusu ile bu bölgeyi yıkamaktan çekinirler. Aslında, bebeğin beyni normal bir şekilde yıkamaya karşı koruyucu bir zar ile bu bölgede korunma altına alınmıştır. Bu koruyucu zar bir keten kumaş kadar sağlamdır. Bebeğin başına yavaşça dokunmak ya da yıkamak bu yüzden anne babalar için hiç de o kadar korkutucu olmamalıdır.

Bebeklerde Bıngıldak Atması:

Bazen bebeğinizin başındaki bu yumuşak bölgede bir nabız atışı hissedebilirsiniz. Bu endişelenecek bir şey değildir. Bununla beraber, eğer bir şişlik ya da çökme farkederseniz, özellikle bebeğinizin normalden farklı davranışları olduğu durumlarda, hemen aile doktorunuzu ya da herhangi bir çocuk doktorunu aramalısınız.

Bıngıldağın Gelişimi Ve Kapanması:

Bebeklerin başındaki bıngıldağın zamanında kapanması ve sağlıklı bir evre geçirilmesi için bebek bir aylıkken D vitaminine başlanmalı ve düzenli olarak hergün verilmelidir. Zira anne sütünde D vitamini bulunmamaktadır. D vitamini bebeklerin kemik gelişimi için önemli bir unsurdur. Sağlıklı günler dileriz..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *