bebeklerde pişik tedavisi

BEBEKLERDE PİŞİK NEDEN OLUR NASIL TEDAVİ EDİLİR

Bebeklerde sık karşılaşılan sorunlardan biri de pişiktir. Bebekte pişik olmasının nedeni cildinin çok hassas olmasıdır. Özellikle antibiyotik tedavisi alırken, ek gıdalara geçiş sürecinde, sık kaka yapan bebeklerde, allerjik cilt özellikleri olan bebeklerde daha çok pişik olur.

Bebeklerde pişik olmaması için ilk olarak temizliği çok önemlidir. Bebeği pişikten korumak için altının kuru tutulması çok önemlidir. Islanan veya kirlenen bezi hemen değiştirin. Kullandığınız bez, ıslak mendil ve banyo ürünlerini bir sorun olmadıkça değiştirmeyin. Bazı ürünler bazı bebeklerin cildini tahriş edebilmektedir. Özellikle ıslak mendiller bebek cildini tahriş edebiliyor. En güvendiğiniz ıslak mendili kullanınız. Alkol içeren ıslak mendiller kullanmayın. Islak mendil kullanırken pişik olursa, bebeğin altını sadece suyla yıkayarak temizleyin. Cildi kurutabileceği için her defasında sabun kullanmayın, günde 1 defa yeterlidir.

Sürekli bez ile havasız kalan bebek cildinde pişik oluşması kaçınılmazdır. Bu nedenle arada bir bezini açıp bekleterek, bez bölgesinin havalanmasını sağlayın. Cildin hava almasını engelleyecek kadar sıkı bezler kullanmayın. Pişik oluşmadan önce, doktorunuzun önereceği koruyucu kremlerle bebeğin cildinde bir tabaka oluşturarak tahrişi önleyebilirsiniz.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *