bebeklere emzik verilmelimi

BEBEKLERE EMZİK VERMEK DOĞRU MUDUR NE ZAMAN VE NE KADAR SÜRE İLE VERİLMELİDİR

Bebekler güçlü bir emme içgüdüsü ile dünyaya gelirler. Bebeklerin bu emme içgüdüsü her zaman beslenme amaçlı olmamaktadır. Beslenme dışında bebeğin birçok emme güdüsü bulunmaktadır. Bebeğin bu ihtiyaçlarını giderebilmek için emzik vermek zararlı değildir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.

Uzmanlar ilk bir ay boyunca bebeğe emzik vermemelidir diyor. Anne bebeğe bir ay boyunca her emme isteğinde kendi göğsünü vermeli ve emme alışkanlığı edindirmelidir. Bu bebek ile anne arasındaki bağın kurulmasında etkili olacaktır.

Bebeğe emzik verilirken emzik pekmez ve bal gibi tatlı besinlere batırılmamasına dikkat edilmelidir.

Bebeğin ilk aylarında bağışıklık sisteminin güçsüz ve savunması olmasından dolayı bebeğe emzik verilirken emzik mutlaka temizlenmelidir. Emziği bebeğe her vermeden önce mutlaka yıkamalısınız. Ayrıca 3-4 günde bir emziğini uygun bir kap içerisinde 5-10 dakika kadar kaynatmalısınız.

Emziğin bebeğin boynuna dolanması riski olacağından emzik zincir ya da kurdele gibi şeylere bağlanmamalıdır. Üstelik emziği bebeğin boynuna taktığınızda emziği kirli kirli ağzına alarak mikrop kapabilir.

Bebeğiniz uyurken emziğini ağzından almanız iyi olacaktır. Uyku sürecince sürekli emzik emen çocuk acıktığını hissetmeyip daha uzun uyuyabilir. Uyanıkken de emziğini uzun süre emmesine izin vermeyin ve öğün saatlerini mutlaka takip edin. Bebek emzik emerken acıktığını farketmeyebilir.

Bebeklere emzik 1.5 yaşından fazla verilememelidir. Uzun süre emzik kullanan çocuklarda damak bozukluğuna neden olabilmektedir. Bu nedenle uygun yöntemler ile en geç 1.5 yaşına geldiğinde bebeğinizin emziği bırakmasını sağlamalısınız.

Bazı uzmanlar bebeklere hiç emzik verilmemesi gerektiğini açıklasa da aslında emzik hem anne hemde bebek için rahatlama sağlayacak bir yöntemdir. Bebek emme ihtiyacından dolayı ve diş çıkarma dönemindeki damak kaşıntısı için emzikten faydalandığında bir rahatlama sağlar. Anne ise, her ortamda bebeğini emzirme imkanı bulamayabilir yada bebeğin zamansız ağlamalarında onu kısa sürede olsa susturmak için emzikten faydalanabilir. Anne ve bebek için iyi sonuçlar veren emziğin kullanımında dikkatli olunduğunda zararlı olmayacaktır. Sağlıklı ve güzel günler dileğiyle..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *