çikolata nasıl yapılır

ÇİKOLATA NASIL YAPILIR EV YAPIMI ÇİKOLATA TARİFİ

Çok sevilen bir tatlı olan çikolata vazgeçilmezimizdir. Çocuklar kadar büyüklerinde çok sevdiği çikolatanın çok eskilere dayanan bir geçmişi ve hikayesi vardır. Fakat benim sizlerle paylaşmak istediğim konu, çikolatanın usta ellerde hangi ölçülerle yapıldığı ve evde çikolata yapmanın yöntemi. Artık hazır gıdalara güvenmek oldukça zor. Satın aldığımız pekçok gıdada olduğu gibi çikolatalarında içerisinde katkı maddeleri var. Özellikle çocuklarımıza doğal olmayan yiyecekler yedirmek istemiyoruz. Peki vazgeçemediğimiz çikolatayı çok kolay bir şekilde evde kendiniz yapabileceğinizi biliyor musunuz? Şimdi sizlere öncelikle fabrikasyon çikolata formülü nedir açıklayıp sonrasında ev yapımı harika bir çikolata tarifi vereceğim.

Çikolatanın Formülü

% 56-70 kakao kuru maddesi, % 31 kakao yağı, % 29-43 şeker, % 1 lecitin ve saf vanilya özütü.

Çikolata Çeşitleri:

Bitter çikolata: Bileşiminde en az % 18 kakao yağı ve en az % 14 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az % 35 toplam kakao kuru maddesi içeren çikolatadır.

Sütlü çikolata: Bileşiminde en az % 2,5 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az % 25 toplam kakao kuru maddesi içeren, ayrıca en az % 14 süt kuru maddesi ve en az % 3.5 süt yağından oluşan, kakao yağı ve süt yağı toplam miktarı ise en az % 25 olan çikolatadır

Beyaz çikolata: Bileşiminde en az % 20 kakao yağı ve en az % 14 süt kuru maddesi içeren ve en az % 3,5’i süt yağı olan çikolatadır.

Dolgulu çikolata: Dış kısmı toplam ürün ağırlığının en az % 25’ini içeren, bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata ve beyaz çikolatalardan birinden oluşan dolgulu çikolatadır.

Pralin: Toplam ürün ağırlığının en az % 25 i bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata, beyaz çikolataların kombinasyonundan, karışımından veya herhangi birinden ya da dolgulu çikolatadan oluşan bir lokma büyüklüğündeki çikolatadır.

Ev Yapımı Çikolata Tarifi:

Malzemeler:

* 2 adet yumurta
* 10 yemek kaşığı şeker
* 15 yemek kaşığı un
* 1/2 paket erimiş margarin
* 1/2 paket vanilya
* 1 paket kakao
* 1 su bardağı süt

Hazılanışı:

Öncelikle yumurta ve şekeri bembeyaz oluncaya dek çırpın. Sonra diğer malzemeleri de katıp iyice çırparak karıltırın. Eğer ekmeğe sürüp yemek istiyorsanız bir gece buzdolabında bekletip kullanın. Yada kalıba döküp dolapta dondurarak yiyebilirsiniz. Afiyet olsun.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *