baharda göz alerjisi

BAHARDA GÖZ ALERJİSİ VE GÖZ NEZLESİNE DİKKAT

Bahar mevsiminde mevsimsel alerjiler oldukça artar. Bahar alerjilerinin en sık görüleni göz alerjileridir. Göz nezlesi şeklinde de oluşabilen bu göz rahatsızlıkları bahar aylarında sık oluşur. Bahar mevsiminde havada uçuşan polen ve tozlarlar göz alerjisine neden oluyor. Gözlerinizde sulanma, kızarıklık, kaşıntı, ışık ve güneşe karşı aşırı hassasiyet gibi şikayetleriniz varsa sizde göz alerjisi olabilirsiniz. Eğer bu şikayetlerden biri yada bir kaçı varsa vakit kaybetmeden bir göz doktoruna müracat ediniz. Göz alerjisinin geç teşhisi göz kapaklarında düşme ve kısılma, korneada yaralar ve kalıcı göz bozukluklarına neden olabiliyor.

Bahar aylarında göz alerjisinin sık görülmesinin nedeni, açık havada gözlerimizin en korunmasız organlarımız olmasıdır. Rüzgârda uçuşan polenler ve tozlar alerjik göz nezlelerini ortaya çıkartır. Alerjik göz nezleleri genellikle atopik diye adlandırılan bünyelilerde çocukluk yaşlarıyla ortaya çıkıp yıllarca aynı mevsimlerde kendini hatırlatır. Alerjinin en rahatsız edici yanı göz kaşınmaları olduğundan, hastalar gözlerini kaşımaya ve ovuşturmaya doyamaz. Bu kaşımalar bazı kimselerde gözün önündeki saydam tabaka olan korneanın yapısında bozulmalara sebep olur ki bunların en ciddisi ise görme kaybına yol açan keratokonustur.

Göz Nezlesi Bulaşıcı mıdır:

Göz nezlesi sadece alerjik kökenli olmayabilir. Bulaşıcı, mikrobik göz nezleleri de bahar aylarında sık görülür. Viral göz nezleleri el teması, öpüşme, havadan, paradan, havludan kolayca bulaşabilir. Daha çok sıcaklığın yüksek olduğu yaz aylarında görülür. Viral göz nezlelerinde hastanın gözündeki kızarıklık, şişlik, sulanma çok fazla olabilirken hastanın bazen de gözlerinden fazlaca bir huzursuzluk yakınması olamayabilir. Bazı tiplerinde gözlerde kanamalar ve kulak etrafı lenf bezlerinde şişmeler olabilir.

Baharda Göz Alerjisi Olmamak İçin Ne Yapılır:

Baharı göz alerjilerine yakalanmadan da geçirmek mümkün elbette. Göz alerjilerinde korunmak için tozlu ortamlardan uzak durup şapka ve gözlük takarak dışarıya çıkılması uygun olur. Havalandırma yerine filtreli olduğu için klima kullanın. Gözünüzü elinizle kaşıyıp, ovuşturmayın. Göze el temasından mümkün olduğunca uzak durun. Yatak odanızda toz çekmeyen kumaşlardan yapılmış, sık yıkamaya müsait yatak örtüleri ve nevresimler kullanmayı tercih edin. Evde toz alırken ıslak bez kullanın. Evinizi de mutlaka günde bir kez süpürün. Ellerinizi ve yüzünüzü sık sık bol su ile yıkamayı da ihmal etmeyin. Sağlıklı ve mutlu bir bahar dileriz..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *