bel boyun sırt ağrılarına elle tedavi

BEL BOYUN VE SIRT AĞRILARINA ELLE (MANUEL) TEDAVİ YÖNTEMİ NEDİR NASIL YAPILIR

Bel ve boyun ağrıları sık karşılaşılan ağrılardandır. Sırt ağrıları özellikle bayanlarda sık görülen bir ağrı çeşididir. Hayatı zindan eden bel boyun ve sırt ağrıları için Karyopraktist Doktor Burak Esendal elle tedaviyi anlattı. Doktorum programında açıklama yapan Doktor Esendal öncelikle ağrının ve hastalığın yerini belirlemek gerekir diyor. Ağrının nedenini belirlemek için hastanın tüm bilgileri alınır. Sinir sıkışması ölçümü yapan özel bir cihazla ağrının ve hastalığın tam yeri belirlenir. Emin olmak için birde röntgen istenir. Tüm bu bulgulara göre ağrının yeri tam belirlenir ve işaretlenir. Daha sonra tedaviye başlanır.

Doktor Burak Esendal manuel tedavinin Türkiye’de eğitimi verilmemektedir diyor. Kendisi Amerika’da eğitim alıp bu tedaviye başladığını söylüyor. Manuel yani elle ağrı tedavisinin kesinlikle uzman ellerde yapılması gerektiğini söylüyor. Kesinlikle evde denemeyiniz zira çok tehlikelidir diyen Esendal, yanlış yapılan elle tedavi sonucu damarlar beyne pıhtı atarak felç geçirmenize neden olabilir diyor. Tedavinin yapılış şeklini şu şekilde anlatıyor.

Başı kontrol altına alarak alttan ağrı olan noktaya başa doğru yani yukarıya doğru elle baskı uygulanır. Ağrı damarlardaki daralma sonucu o bölgede kan akışı yavaşladığı için oluyor. Bu elle baskılama tedavisi sonucu kan akışı hızlanarak ağrı iyileşir. Manuel ağrı tedavisinin eğitimini almış uzman bir doktor tarafından yapıldığında çok faydalı olacaktır. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *