erkan topuz kolon kanseri

ERKAN TOPUZ KOLON KANSERİ NEDİR BELİRTİLERİ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Kolon Kanseri Nedir:

Prof. Dr. Erkan Topuz kanser konusunda ülkemizin uzman doktorlarından biridir. Erkan Topuz kolon kanseri hakkında açıklayıcı bilgiler veriyor. Rektum(kalınbağırsağın son bölümü)tümörleri dışında genellikle radyoterapi devreden çıkar. Sizin tümör tipinizde çoğunlukla kemoterapi yapılır. Tümör büyükse,bağırsağın zarını taşmışsa ve lenf bezlerine atlamışsa kemoterapi şart. Son 10 sene zarfında kolon kanserinde kemoterapi büyük mesafe katetti.

Kolon Kanserinin Nedenleri:

* Kolon kanserinin en önemli sebepleri immün sistemi yetersizliği ve yanlış beslenmedir.
* Beslenmede kırmızı ete ağırlık verenler,sebze –meyve tüketmeyenler,katkı maddesi içeren gıdalarla beslenenlerde kolon kanseri sık görülür.
* Kabızlık çekenler.
* Ailesinde bağırsak kanseri olanlar ve çeşitli sebeplerle radyasyon tedavisi görenler risk taşır.

Kolon kanserinden Korunmak için Yapılması Gerekenler:

Kolon kanserinden korunmak için bol sebze meyve,keten tohumu ,soya yağı,yoğurt ve katkı maddesi içermeyen gıdalar tüketmeli,kırmızı etten uzak durmalı.Ayrıca kabız kalınmamalı,belli aralıklarla kolonoskopi yaptırmalı.

Kolon Kanseri Hastalarına Öneriler Nasıl Beslenmeli Nasıl Yaşamalı:

Kolon kanserine yakalandıktan sonra da bağışıklık sistemini güçlendirecek ve kan tablosununun düşmesine mani olacak besinlere öncelik verilmeli.Kırmızı eti haftada 1 defayla sınırlandırın.Alkol özellikle de bira tüketmeyin.Almanlarda kolon kanserinin sık görülmesinin en büuük sebebi aşırı miktarda bira tüketimidir.

Lahana,semizotu,ıspanak,domates gibi posa bırakacak gıdalara öncelik verin. Bol bol havuç yiyin, kilo kaybınız varsa havuç suyu için. Ananas tüketmeyi ihmal etmeyin. Yoğurt tedavi sırasında en önemli gıdaların başındadır. Mutlaka yarım kilo evde yapılmış yoğurt yiyin.

Doktorunuza danışarak haftada 6 gün 1 bebe aspirini, 400 gram folik asit, 1gram kalsiyum alın.Shiitake ya da maitake mantarı hapı kullanın.Her gün 1 çorba kaşığı keten tohumu yiyin.Milk thistle (deve dikeni sütü),boswella bitkisi hapı,dulavrat otu(burdock),flax seed(keten tohumu yağı alabilirsiniz.Bağırsakları yumuşak tutmak ve ağız yaralarına mani olmak için B vitamini kompleksi faydalı olabilir.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *